Jūsų teisės ir ES taisyklės
Jei esate ES nepriklausančios šalies pilietis ir norite persikelti į ES šalį dirbti, studijuoti arba prisijungti prie savo šeimos nario, pagal ES imigracijos taisykles jums gali būti suteiktos tam tikros teisės. ES ir ES šalys dalijasi kompetencija šioje srityje, tačiau galutinį sprendimą dėl atskirų migrantų prašymų priima kiekviena ES šalis. Srityse, kuriose ES taisyklės nėra priimtos, ES šalys taip pat gali nustatyti sąlygas gauti leidimus gyventi ir dirbti konkrečioje šalyje.
Prašyti išduoti vizą arba leidimą gyventi visada turėtumėte tiesiogiai ES šalies, į kurią ketinate persikelti, valdžios institucijų. Nėra ES institucijos, kuri atskirų šalių vardu tvarkytų prašymus ar išduotų vizas arba leidimus gyventi.
Ar atitinku reikalavimus?
Bendros ES imigracijos ir vizų taisyklės taikomos šiems asmenims, norintiems persikelti į ES šalį ilgesniam nei 90 dienų laikotarpiui:
- aukštos kvalifikacijos darbuotojams,
- bendrovės viduje perkeliamiems asmenims (ES nepriklausančių šalių piliečiams, pasirašiusiems darbo sutartį su ne ES įsteigta bendrove, kuriems siūlomos pareigos ES šalyje esančiame organizacijos filiale),
- sezoniniams darbuotojams,
- tyrėjams,
- studentams,
- stažuotojams ir savanoriams (ES turi taisykles dėl mainuose dalyvaujančių mokinių ir svetimšalių auklių, kurias ES šalys gali nuspręsti taikyti savo nacionaliniuose teisės aktuose).
Jei ES nepriklausančios šalies pilietis, bet teisėtai gyvenate ES šalyje, taisyklės taip pat leidžia:
- kartu su jumis vykti jūsų šeimos nariams,
- penkerius metus pragyvenus šalyje tapti ilgalaikiu jos gyventoju.
Šios taisyklės taikomos visose ES šalyse, išskyrus Daniją ir Airiją.
Kuriai kategorijai priklausau aš?
Asmenų, kuriems taikomos šios taisyklės, kategorijos. Taisyklės dėl vizų, leidimų gyventi ir šeimos narių vykimo kartu su jumis pagal reikalavimus atitinkančių asmenų kategoriją.
Informacija apie atvykimą į ES dirbti ar studijuoti ilgiau nei 90 dienų ir apie tai, kaip prisijungti prie savo šeimos narių. Susipažinkite su savo teisėmis ir sužinokite, ką daryti, jei norite persikelti iš vienos ES šalies į kitą.
Norite atvykti į ES studijuoti?
Informacija apie nacionalines aukštojo mokslo sistemas, finansavimo galimybes, vizas ir leidimus gyventi ES šalyse, dalyvaujančiose projekte „Studijuok Europoje“. Praktinė informacija, padėsianti pasirengti studijoms ES.