Pāriet uz galveno saturu

Pārskats

Galvaspilsēta: Dublina

ES oficiālās valodas: īru, angļu

ES dalībvalsts: kopš 1973. gada 1. janvāra

Valūta: eiro. Eirozonā kopš 1999. gada 1. janvāra

Šengenas zona: Īrija ir sarunās vienojusies, ka tā izmanto īpašā klauzulā paredzētās tiesības palikt ārpus Šengenas zonas.

Skaitļiģeogrāfiskā platībaiedzīvotāju skaitsiekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju, izteikts kā pirktspējas līmenis (PSL) https://data.ec.europa.eu/ewp/3ff0476e-6735-41ef-9e24-70ff77a06c3bhttps…

Valsts iekārta

Īrija ir parlamentāra republika, kurā ir 26 grāfistes. Valdības vadītāju (premjerministru) ieceļ prezidents pēc tam, kad viņu ir izvirzījusi parlamenta apakšpalāta (Dail). Valdības vadītājam ir izpildvara. Valsts vadītājam (prezidentam) ir galvenokārt ceremoniālas funkcijas. Īrijas parlamentam ir divas palātas (augšpalāta un apakšpalāta).

Atrašanās vieta ES kartē

Tirdzniecība un ekonomika

Svarīgākās Īrijas ekonomikas nozares 2020. gadā bija rūpniecība (38,3 %), informācija un komunikācija (17,4 %) un valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselības un sociālā aprūpe (10,5 %).

41 % no Īrijas eksporta nokļūst ES iekšējā tirdzniecībā (11 % Beļģijā un 11 % Vācijā), bet ārpus ES galvenie eksporta partneri ir ASV (30 %) un Šveice (9 %).

38 % importa ir no ES dalībvalstīm (11 % no Francijas un 9 % no Vācijas), bet ārpus ES galvenie importa partneri ir ASV (27 %) un Ķīna (13 %).

Īrija Eiropas Savienībā

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 13 deputāti no Īrijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Īrijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Īrijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

ES Padomei nav pastāvīga priekšsēdētāja (kāds ir, piemēram, Komisijai vai Parlamentam). Padomes prezidentūru, kas ilgst 6 mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo 6 mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Īrijas prezidentūras termiņi:

1975. gada janvāris–jūnijs | 1979. gada jūlijs–decembris | 1984. gada jūlijs–decembris | 1990. gada janvāris–jūnijs | 1996. gada jūlijs–decembris | 2004. gada janvāris–jūnijs | 2013. gada janvāris–jūnijs

ES Padomes prezidentūra

Pašreizējā prezidentūra ES Padomē

Eiropas Komisija

Īrijā Eiropas Komisijas komisāres amatam tika izraudzīta Mareida Makginesa, kuras pārziņā ir finanšu pakalpojumi, finanšu stabilitāte un kapitāla tirgu savienība.

Komisijai katrā ES valstī ir savs vietējais birojs, tā sauktā pārstāvniecība.

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Īrijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Īrijai ir 9 pārstāvji Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba tirgū un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Īrijai ir 8 pārstāvji Eiropas Reģionu komitejā  – ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, lai nodrošinātu, ka tajos ir ņemta vērā pašvaldību un reģionu nostāja.

Pastāvīgā pārstāvniecība Eiropas Savienībā

Īrijas Pastāvīgā pārstāvniecība, kas atrodas Briselē, nodrošina saikni starp Īriju un ES iestādēm. Tā savā ziņā ir kā Īrijas “vēstniecība” ES, kuras galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt savas valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Īrija iemaksā, un cik tā saņem?

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi un atkarībā no tās rocības. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi.
ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale; tas drīzāk atspoguļo visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzības. 

Dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Īrijā

Nauda, ko Īrija iemaksā ES budžetā, palīdz ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Uzziniet, kā Īrija izmanto ES finansējumu.