Pāriet uz galveno saturu

Pārskats 

Valsts iekārta

Čehija ir parlamentāra republika, kuras valdības vadītājs ir premjerministrs un valsts galva – prezidents. Valsts tika izveidota 1993. gadā pēc Čehoslovākijas sadalīšanās divās daļās: Čehijā un Slovākijā. Čehijā ir 14 reģioni, to vidū galvaspilsēta Prāga. 

Tirdzniecība un ekonomika

Čehijas IKP uz vienu iedzīvotāju (32 000 EUR) ir mazāks par ES vidējo rādītāju (35 500 EUR). Tajā saražo 1,6 % no ES kopējā IKP.  

(Avots: Eurostat dati par IKP uz vienu iedzīvotāju un IKP)   

(Avots: Eurostat dati par eksportu un importu)   

Čehija Eiropas Savienībā  

Budžets un finansējums

Cik naudas Čehija iemaksā ES budžetā, un cik no tā saņem?  

ES budžets ir rīks, kas nodrošina, ka Eiropa aizvien ir demokrātiska, miermīlīga, pārticīga un konkurētspējīga. ES budžetu izmanto, lai finansētu savas prioritātes un lielus projektus, kurus vairums ES valstu vienas pašas nevarētu finansēt.    

Ieguvumi no dalības ES ar uzviju atsver iemaksas ES budžetā, un tam ir daudz piemēru. Visas dalībvalstis gūst labumu no dalības vienotajā tirgū, no vienotas pieejas kopīgajām migrācijas, terorisma un klimata pārmaiņu radītajām problēmām un izmanto tādas konkrētas priekšrocības kā labāka transporta infrastruktūra, modernizēti un digitalizēti sabiedriskie pakalpojumi un progresīva medicīniskā aprūpe.   

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi.  

ES budžets nenozīmē tikai došanu un ņemšanu: tas vērsts uz kopīgiem centieniem padarīt Eiropu un pasauli par labāku vietu mums visiem.    

ES budžeta izdevumi un ieņēmumi pa valstīm un gadiem  

ES finansēti projekti Čehijā   

ES budžeta līdzekļi palīdz visās ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.   

Uzziniet vairāk par to, kā Čehija izmanto ES finansējumu, un par atveseļošanas līdzekļiem jūsu valstī vai reģionā.