Ylva Anna Maria Lindh już w młodym wieku aktywnie angażowała się w politykę, a potem stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej szwedzkiej polityki. Urodzona w 1957 r. Anna Lindh ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie w Uppsali, a w 1982 r. zdobyła mandat posłanki. 12 lat później objęła po raz pierwszy funkcję w rządzie jako minister środowiska.
Biografia na tle czasów
W 1998 r. Anna Lindh została powołana na stanowisko ministra spraw zagranicznych w gabinecie premiera Görana Perssona. Była znana ze swojej szczerości i otwartego wyrażania swojego zdania, szczególnie w kwestiach praw człowieka.
- W Moskwie ostro skrytykowała rosyjskie działania w Czeczenii.
- Jeśli chodzi o konflikt izraelsko-palestyński, otwarcie opowiadała się za rozwiązaniem polegającym na współistnieniu dwóch państw i stanowczo przeciwstawiała się polityce ówczesnego premiera Izraela Ariela Szarona stosowanej wobec Palestyńczyków.
- Była przeciwna inwazji na Irak w 2003 r. z tego względu, że ONZ nie wyraziło na nią zgody.
- Podczas swojej wizyty w Waszyngtonie surowo krytykowała Stany Zjednoczone za złe traktowanie więźniów w zatoce Guantanamo.
Wizja Europy
Anna Lindh pomogła zapewnić Szwecji silną pozycję na forum Unii Europejskiej, przewodnicząc w 2001 r. spotkaniom ministrów spraw zagranicznych w ramach szwedzkiej prezydencji w Radzie UE. Ponadto gdy w 2001 r. w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii (obecnie Macedonia Północna) groził konflikt, to właśnie Anna Lindh – jako główny wysłannik Europy – odegrała kluczową rolę, jednocząc zazwyczaj rozbieżne nurty polityki zagranicznej UE, co pomogło zapobiec zaognieniu konfliktu.
Publikacje
Więcej informacji na temat życia i osiągnięć Anny Lindh oraz jej wkładu w projekt integracji europejskiej