Przejdź do treści głównej

Pionierzy Unii Europejskiej

Od działaczy ruchu oporu i ocalałych z Holokaustu po polityków, a nawet gwiazdy filmowe – dzięki wizjonerskim liderom opisanym na tych stronach Europa mogła stać się taka, jaką ją znamy dzisiaj.

Dla wielu z nich celem było położenie kresu okrucieństwom dwóch wojen światowych oraz krzewienie pokoju i solidarności. Byli oni obrońcami podstawowych wartości, na których opiera się UE:

  • wolności, demokracji i równości
  • poszanowania godności ludzkiej, praw człowieka i praworządności
  • solidarności i zapewnienia wszystkim ochrony.

Położyli podwaliny pod systemy, które przyniosły ze sobą stabilność gospodarczą i wspólną walutę, byli też gorącymi orędownikami bogatej historii europejskiej kultury i różnorodności językowej. Na stronach tych pokazano, jak wiele zawdzięcza im współczesna Europa. Dzięki ich odwadze i zaangażowaniu Europa jest teraz regionem, który cieszy się pokojem i stabilnością.

Alcide De Gasperi

Alcide de Gasperi

Dowiedz się, kim był Alcide De Gasperi, premier Włoch, który pośredniczył w powojennych rozmowach między Niemcami a Francją w ramach wysiłków na rzecz europejskiej integracji.

Altiero Spinelli

Altiero Spinelli

Dowiedz się, kim był Altiero Spinelli – włoski polityk, który założył Ruch Federalistyczny i opowiedział się za konstytucją europejską.

Anna Lindh

Anna Lindh

Dowiedz się, kim była Anna Lindh – szwedzka minister spraw zagranicznych i rzeczniczka praw człowieka, która wspierała proces integracji europejskiej.

Helmut Kohl and François Mitterrand holding hands

Helmut Kohl i François Mitterrand

Dowiedz się, czym wsławili się kanclerz Niemiec Helmut Kohl i prezydent Francji François Mitterrand, którzy doprowadzili do pojednania tych dwóch krajów po drugiej wojnie światowej.

Jean Monnet

Jean Monnet

Dowiedz się, kim był Jean Monnet – francuski polityk, który uznawany jest, obok Roberta Schumana, za architekta projektu integracji europejskiej.

Johan Willem Beyen

Johan Willem Beyen

Dowiedz się, kim był Johan Willem Beyen – holenderski bankier, przedsiębiorca i polityk, który opracował plan europejskiego wspólnego rynku i unii celnej.

Joseph Bech

Joseph Bech

Dowiedz się, kim był Joseph Bech – luksemburski minister spraw zagranicznych, który był współtwórcą unii celnej Beneluksu i wspierał ściślejszą integrację europejską.

Konrad Adenauer

Konrad Adenauer

Dowiedz się, kim był Konrad Adenauer – kanclerz Niemiec, który poparł europejską współpracę i utworzenie wspólnoty węgla i stali.

Louise Weiss

Louise Weiss

Dowiedz się, kim była Louise Weiss, francuska dziennikarka i europejska polityk, która całe życie poświęciła służbie wartościom europejskim i prawom kobiet.

Marga Klompé

Marga Klompé

Dowiedz się, kim była Marga Klompé – holenderska polityk, naukowiec i rzeczniczka praw człowieka, która działała na rzecz utworzenia wspólnego rynku.

Melina Mercouri

Melina Mercouri

Dowiedz się, kim była Melina Mercouri – grecka aktorka i polityk, która była orędowniczką współpracy kulturalnej w całej Europie

Nicole Fontaine

Nicole Fontaine

Dowiedz się, kim była Nicole Fontaine – francuska polityk i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, która była rzeczniczką edukacji młodzieży i Europy bliskiej społeczeństwu.

Nilde Iotti

Nilde Iotti

Dowiedz się, kim była Nilde Iotti – wybitna włoska polityk, która walczyła o prawa kobiet, wybory powszechne i bezpośrednie wybory europejskie.

Paul-Henri Spaak

Paul-Henri Spaak

Dowiedz się, kim był Paul Henri Spaak – belgijski mąż stanu i współtwórca unii celnej Beneluksu, która stała się inspiracją dla dalszej integracji europejskiej.

Robert Schuman

Robert Schuman

Dowiedz się, kim był Robert Schuman – polityk, który uznawany jest, obok Jeana Monneta, za architekta projektu integracji europejskiej.

Sicco Mansholt

Sicco Mansholt

Dowiedz się, kim był Sicco Mansholt – holenderski rolnik, bojownik ruchu oporu i polityk, którego wysiłki doprowadziły do utworzenia unijnej wspólnej polityki rolnej.

Simone Veil

Simone Veil

Zobacz, kim była Simone Veil – ocalała z Holokaustu, polityk i pierwsza kobieta-przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Ursula Hirschmann

Ursula Hirschmann

Informacje o Ursuli Hirschmann, działaczce antyfaszystowskiej i feministycznej, która tworzyła Europejski Ruch Federalistyczny

Walter Hallstein

Walter Hallstein

Dowiedz się, kim był Walter Hallstein – dyplomata, pierwszy przewodniczący Komisji Europejskiej, inicjator utworzenia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

Winston Churchill

Winston Churchill

Dowiedz się, kim był Winston Churchill – oficer armii, reporter wojenny i premier Wielkiej Brytanii, który apelował o utworzenie „Stanów Zjednoczonych Europy”.