Konrad Adenauer był w latach 1949–63 pierwszym kanclerzem nowo powstałej Republiki Federalnej Niemiec. Był przywódcą, który ukształtował powojenne Niemcy i najbardziej wpłynął na historię Europy w tych czasach. Podobnie jak wielu polityków jego pokolenia, Adenauer już na podstawie doświadczeń pierwszej wojny światowej doszedł do wniosku, że osiągnięcie długotrwałego pokoju możliwe jest jedynie w zjednoczonej Europie.
Biografia na tle czasów
Adenauer urodził się 5 stycznia 1876 r. w Kolonii. Jego żona pochodziła z wpływowej kolońskiej rodziny, co popchnęło go do działalności politycznej. Adenauer był utalentowanym politykiem i członkiem Katolickiej Partii Centrum, co pozwoliło my zrobić szybko karierę i zostać w 1917 r. burmistrzem Kolonii.
Pod koniec lat 20-tych XX w. Narodowa Partia Socjalistyczna (partia nazistowska) rozpoczęła kampanię skierowaną przeciwko Adenauerowi. W 1933 r., po objęciu władzy przez nazistów, Adenauer odmówił udekorowania miasta swastykami przed wizytą Hitlera. Został wówczas zwolniony z urzędu, a jego rachunki bankowe zostały zamrożone. Po nieudanym zamachu na Hitlera w 1944 r. Adenauer został uwięziony w cieszącym się złą sławą więzieniu gestapo „Brauweiler” w Kolonii.
Po wojnie Adenauer zaangażował się w tworzenie struktur Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), która była jego nadzieją na zjednoczenie niemieckich protestantów i katolików w jedną partię. W 1949 r. został pierwszym kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec.
Wizja Europy
Doświadczenia Adenauera z drugiej wojny światowej nauczyły go realizmu politycznego – skupił swoją uwagę na promowaniu idei współpracy europejskiej. Był ważnym orędownikiem Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która powstała w następstwie deklaracji Schumana z 9 maja 1950 r., a później także Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą, podpisanegow marcu 1957 r.
Konrad Adenauer przemawia w Metz, 1966 r.
Konrad Adenauer przemawia w Metzu, 2 lipca 1966 r.
Jeśli uda nam się stworzyć organizację, która pozwoli Francuzom widzieć wszystko, co dzieje się w Niemczech w dziedzinie produkcji stali i wydobycia węgla, a Niemcom, co w tej dziedzinie dzieje się we Francji, to taki system wzajemnej kontroli jest najlepszym sposobem rozwijania polityki opartej na zaufaniu.
Publikacje
Więcej informacji na temat życia i osiągnięć Konrada Adenauera oraz jego wkładu w projekt integracji europejskiej