Konrad Adenauer az újonnan alakult Német Szövetségi Köztársaság első kancellárjaként (1949–63) nagyobb hatással volt a háború utáni német és európai történelemre, mint bárki más. Mint nemzedékéből megannyi politikus, Adenauer már az első világháború után felismerte, hogy a tartós békét csak Európa egyesítésével lehet teremteni.
Közéleti szerepvállalás
Konrad Adenauer 1876. január 5-én született Kölnben. Befolyásos kölni családba való beházasodása arra késztette, hogy aktívan részt vegyen a politikában. Politikai tehetségét a katolikus „Zentrum” párt tagjaként kamatoztatva gyorsan felívelő karriert futott be, és 1917-ben Köln polgármestere lett.
Az 1920-as évek végétől a nemzetiszocialista (náci) párt lejárató kampányt indított Adenauer ellen. 1933-ban, miután a nácik átvették a hatalmat, Adenauer megtagadta, hogy a várost horogkeresztekkel díszítse Hitler látogatása alkalmából. Ezért elbocsátották hivatalából és bankszámláit befagyasztották. A Hitler elleni 1944-es sikertelen merényletet követően Adenauert bebörtönözték a Gestapo híres kölni börtönében, a Brauweilerben.
A háborút követően életét a Kereszténydemokrata Unió (CDU) létrehozásának szentelte, amelytől azt remélte, hogy a protestáns és katolikus németeket egy pártba fogja egyesíteni. 1949-ben ő lett a Németországi Szövetségi Köztársaság (Nyugat-Németország) első kancellárja.
Jövőkép Európa számára
Konrad Adenauert a második világháború során szerzett tapasztalatai politikai realistává tették. Figyelmét a páneurópai együttműködés eszméjének népszerűsítésére összpontosította. Elkötelezett támogatója volt az Európai Szén- és Acélközösségnek, amelyet 1950. május 9-én indított útjára a Schuman-nyilatkozat és az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződés, melyet 1957 márciusában írtak alá a felek.
Konrad Adenauer felszólalása Metzben, 1966-ban
Konrad Adenauer 1966. július 2-i beszéde Metz-ben
Ha létre tudunk hozni egy olyan szervezetet, amelynek segítségével Franciaország teljes mértékben nyomon követheti a németországi szén- és acéltermelést, és fordítva, amelynek révén Németország is ellenőrizheti a franciaországi szén- és acéltermelést, olyan kölcsönös ellenőrzés alakulna ki, amely tökéletes alapja lehetne egy bizalomra épülő politikának.
Kiadványok
További információk Konrad Adenauer életéről, munkásságáról és az európai integrációhoz való hozzájárulásáról