Włoski polityk Alcide De Gasperi czuwał nad odbudową swojego kraju po drugiej wojnie światowej i pełnił jedną z ważniejszych ról w projekcie integracji europejskiej.
Biografia na tle czasów
Alcide De Gasperi pełnił funkcję premiera Włoch w latach 1945–1953, gdy w kraju tym budowano demokrację i odbudowywano gospodarkę.
Interesowała go jednak nie tylko sytuacja Włoch – podążał za wizją współpracy międzynarodowej jako podstawy pokoju. To z jego inicjatywy Włochy przyłączyły się do amerykańskiego planu Marshalla i wstąpiły do NATO. Kiedy De Gasperi stał na czele rządu, Włochom udało się wypracować ścisłe więzi ze Stanami Zjednoczonymi, co było nie lada wyczynem, zważywszy że we Włoszech działała wówczas jedna z największych partii komunistycznych w Europie Zachodniej.
Wizja Europy
Od zakończenia wojny De Gasperi działał aktywnie na rzecz jedności europejskiej, wierząc, że jest to jedyny sposób, by zapobiec przyszłym konfliktom. Motywowała go jasna wizja zjednoczonej Europy, która nie zastąpi odrębnych państw, tylko umożliwi im wzajemne uzupełnianie się, współpracę oraz wsparcie.
To dzięki wysiłkom De Gasperiego i jemu podobnych utworzono Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, która skutecznie powstrzymała narody europejskie przed dalszymi wojnami.
Alcide De Gasperi przemawia 12 stycznia 1951 r. w Strasburgu
Alcide de Gasperi przemawia w Strasburgu, 12 stycznia 1951 r.
Jeśli ograniczymy się do budowania wspólnych administracji − nie dysponując wyższą wolą polityczną weryfikowaną przez organ centralny, który będzie reprezentował i konkretyzował wolę polityczną na szczeblu krajowym oraz czuwał nad nią, przekształcając ją w wyższą formę − grozi nam wówczas sytuacja, w której działalność europejska, w porównaniu z działalnością poszczególnych państw, wyda się pozbawiona żaru lub wyższych ideałów. Mogłaby nawet być postrzegana jako niepotrzebny i być może przytłaczający ciężar, tak jak to się stało w przypadku Świętego Cesarstwa Rzymskiego w jego schyłkowym okresie.
Publikacje
Więcej informacji na temat życia i osiągnięć Alcidego De Gasperiego oraz jego wkładu w projekt integracji europejskiej