Skip to main content

Alčide de Gasperi — iedvesmojošs vidutājs demokrātijai un brīvībai Eiropā

"Nākotne nav veidojama ne ar spēku, ne ar iekarotāja garu, bet gan ar pacietīgu demokrātiskas metodes piemērojumu, konstruktīvu vienošanos un brīvības ievērošanu."

Alčide de Gasperi

Dzīve un karjera

Alčide de Gasperi bija Itālijas premjerministrs no 1945. līdz 1953. gadam, periodā, kad Itālijā tika nostiprināta demokrātija un tika īstenota ekonomiskā rekonstrukcija.

Turklāt viņš uzskatīja, ka starptautiskā sadarbība bija miera pamats. Tas bija viņš, kurš gādāja par Itālijas pievienošanos Māršala plānam un NATO. Viņa kā premjerministra pilnvaru laikā Itālija un Amerikas Savienotās Valstis attīstīja stiprus sakarus, un tas ir izcili, ņemot vērā to, ka Itālijas komunistiskā partija tajā laikā bija viena no lielākajām Rietumeiropā.

Eiropas vīzija

Kopš kara beigām Alčide de Gasperi aktīvi iestājās par Eiropas vienotību, uzskatot, ka tas ir vienīgais veids, kā novērst konflikta atkārtošanos. Viņa darbību motivēja vīzija par vienotu Eiropu, kura neaizstātu suverenās valstis, bet gan ļautu tām vienai otru papildināt un atbalstīt un sadarboties.

Visbeidzot, viņa darbs palīdzēja izveidot Eiropas Ogļu un tērauda kopienu (EOTK). Šī organizācija de facto liedza Eiropas valstīm karot savā starpā.

Alčide De Gasperi uzstājas ar runu 1951. gada 12. Janvārī Strasbūrā

Publikācijas

Vairāk par Alčides De Gasperi dzīvi, darbu un ieguldījumu Eiropas projektā

Papildu informācija