Paul-Henri Spaak, który w czasie pierwszej wojny światowej trafił do niemieckiej niewoli, a podczas drugiej wojny światowej służył jako belgijski minister spraw zagranicznych na wygnaniu, był kolejnym z wielkich pionierów UE, którzy doświadczyli okrucieństw najbardziej krwawego stulecia Europy. Chociaż druga wojna światowa zrujnowała większą część Europy, Spaak wierzył, że dzięki politycznej i gospodarczej współpracy można ponownie uczynić z Europy silny kontynent.
Biografia na tle czasów
Podczas wojny, gdy Spaak był na wygnaniu w Londynie, wraz z premierami Holandii i Luksemburga pracował nad całkowicie nowym i bardzo ambitnym projektem – unią celną między Belgią, Holandią i Luksemburgiem.
W 1944 r. udało się zrealizować ten plan i tak narodził się Beneluks. W obrębie tych trzech krajów zapewniono swobodny przepływ kapitału, osób, usług i towarów. Pomysł stał się inspiracją do dalszej integracji Europy.
Wizja Europy
Zdaniem Spaaka najskuteczniejszym sposobem zapewnienia pokoju i stabilizacji było zjednoczenie państw za pomocą wiążących zobowiązań traktatowych. Jako przewodniczący pierwszego Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (1946 r.) oraz Sekretarz Generalny NATO (1957–1961) Paul-Henri Spaak przysłużył się realizacji tych celów. Odegrał też wiodącą rolę przy redagowaniu treści traktatu rzymskiego. Na tzw. konferencji w Mesynie w 1955 r. sześć uczestniczących w niej państw mianowało go przewodniczącym komitetu przygotowującego tekst traktatu.
Paul-Henri Spaak przemawia w Strasburgu 11 grudnia 1951 r.
Paul-Henri Spaak przemawia w Paryżu, 11 grudnia 1951 r.
…choć niektórzy z nas ledwie zdają sobie sprawę ze znaczenia i użyteczności naszego przedsięwzięcia, dla wielu z nas stojące przed nami zadanie jest kwestią najwyższej wagi i niecierpiącą zwłoki.
Podziwiam tych, którzy potrafią zachować spokój w obliczu sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się Europa. Gdybyśmy nie byli zmuszeni do parlamentarnych form postępowania, moglibyśmy być prawdziwie bezwzględni … ale spójrzcie na lata, które mamy za sobą!
Publikacje
Więcej informacji na temat życia i osiągnięć Paula-Henriego Spaaka oraz jego wkładu w projekt integracji europejskiej