Германски военнопленник през Първата световна война и външен министър на Белгия в изгнание по време на Втората световна война, Пол-Анри Спак е още един от великите основатели на ЕС, станал свидетел на ужасите през най-кървавия век на Европа. Въпреки че след Втората световна война по-голямата част от Европа е в руини, Спак вижда възможност тя отново да се превърне в силен и мирен континент чрез икономическо и политическо сътрудничество.
Живот и дейност
Докато е в изгнание в Лондон по време на войната, заедно с колегите си от Нидерландия и Люксембург разработва планове за нов и изключително амбициозен проект: митнически съюз между Белгия, Нидерландия и Люксембург.
През 1944 г. планът се осъществява и се ражда Бенелюкс. В рамките на трите страни се гарантира свободно движение на пари, хора, услуги и стоки. Това ще послужи като вдъхновение за по-нататъшната европейска интеграция.
Визия за Европа
За Спак обединяването на страните чрез обвързващи договорни задължения е най-ефективният начин за гарантиране на мир и стабилност. Той помага за постигането на тези цели като председател на първото редовно заседание на Организацията на обединените нации (1946 г.) и като генерален секретар на НАТО (1957 – 1961 г.). Спак е водеща фигура при формулирането на съдържанието на Римския договор. На конференцията в Месина през 1955 г. шестте участващи правителства го назначават за председател на работната комисия, изготвила Договора.
Пол-Анри Спак говори в Страсбург на 11 декември 1951 г.
Пол-Анри Спаак говори на 11 декември 1951 г. в Париж
…някои хора едва ли осъзнават значението и ползата от нашето начинание, но за някои от нас задачата, която ни очаква, е изключително важна и неотложна.
Възхищавам се на тези, които могат да запазят спокойствие, като се има предвид сегашното положение на Европа. Бихме могли да бъдем ужасно безпощадни, ако не бяхме принудени да бъдем и дипломатични…, но все пак, спомнете си за преживяното в близкото минало!