Przejdź do treści głównej

Ursula Hirschmann: działaczka antyfaszystowska i feministyczna

Biografia na tle epoki

Kiedy Colorniego aresztowano i uwięziono na wyspie Ventotene, pojechała tam za nim.

Tam poznali Ernesto Rossiego i Altiero Spinelliego, którzy w 1941 r. razem napisali manifest z Ventotene „W kierunku wolnej i zjednoczonej Europy”, powszechnie uważany za punkt wyjścia dla europejskiego federalizmu. Manifest był dobrze znany wśród włoskich antyfaszystów.

Wizja Europy

Wezwano w nim do zerwania z przeszłością Europy po to, żeby utworzyć nowy system polityczny poprzez restrukturyzację polityki i szeroko zakrojoną reformę społeczną. Ursula Hirschmann przemyciła manifest z wyspy do Włoch i pomagała w jego rozpowszechnianiu. 

Po opuszczeniu Ventotene Ursula Hirschmann wyjechała do Mediolanu, gdzie w 1943 r. wraz z innymi działaczami założyła Movimento Federalista Europeo (Europejski Ruch Federalistyczny). Po zabójstwie Colorniego przez faszystów Hirschmann uciekła do Szwajcarii i zaangażowała się w organizację pierwszego międzynarodowego kongresu federalistycznego w Paryżu w 1945 r.

Zaangażowanie polityczne Ursuli Hirschmann nie wygasło wraz z końcem II wojny światowej. W 1975 r. założyła w Brukseli stowarzyszenie „Femmes pour l’Europe” (Kobiety dla Europy).

Ursula Hirschmann

Kopia włoskiego dowodu tożsamości Ursuli Hirschmann

Publikacja

Więcej informacji na temat życia i osiągnięć Ursuli Hirschmann oraz jej wkładu w projekt integracji europejskiej

Więcej informacji

Wykłady upamiętniające Ursulę Hirschmann w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim