Přejít na hlavní obsah

Ursula Hirschmannová: bojovnice proti fašismu a aktivistka za práva žen

Život a doba

Colorni byl posléze zatčen a uvězněn na ostrově Ventotene, kam Hirschmannová svého manžela následovala.

Zde se setkali s Ernestem Rossim a Altierem Spinellim. Společně v roce 1941 vytvořili Manifest z Ventotene „za svobodnou a sjednocenou Evropu“, který je obecně považován za výchozí bod evropského federalismu. Své čtenáře našel především v řadách bojovníků italského odboje proti nacismu.

Vize pro Evropu

Manifest vyzval k odstřižení Evropy od její minulosti a vytvoření nového politického systému prostřednictvím restrukturalizace politiky a rozsáhlé sociální reformy. Hirschmannová manifest tajně dovezla na území pevninské Itálie, kde jej pomáhala šířit. 

Z Ventotene se vypravila do Milána a v roce 1943 založila spolu s dalšími aktivisty Evropské federalistické hnutí (Movimento Federalista Europeo). Poté, co byl Colorni zavražděn fašisty, Hirschmannová uprchla do Švýcarska a podílela se na uspořádání prvního mezinárodního federalistického kongresu v Paříži v roce 1945.

Po skončení druhé světové války se Hirschmannová nadále angažovala v politice. V roce 1975 založila v Bruselu Sdružení žen pro Evropu (Femmes pour l‘Europe).

Ursula Hirschmann

Kopie italského průkazu totožnosti Ursuly Hirschmannové.

Publikace

Více informací o životě a díle Ursuly Hirsmannové a jejím podílu na evropské integraci

Další informace

Cyklus přednášek nesoucí jméno Ursuly Hirschmannové, který pořádá Evropský univerzitní institut.