Pereiti prie pagrindinio turinio

Žanas Monė. Europos Sąjungos idėjos vienijanti jėga

„Tęskite, tęskite toliau. Europiečiai neturi jokios kitos ateities kaip tik sąjungoje.“

Žanas Monė

Gyvenimas ir laikas

1914 m. prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui Ž. Monė kreipėsi į Prancūzijos vyriausybę su pasiūlymu geriau koordinuoti karui skirtų išteklių transportavimą su Prancūzijos sąjungininkais. Vėliau jis paskirtas 1919 m. įkurtos Tautų Sąjungos generalinio sekretoriaus pavaduotoju. 1943 m. Ž. Monė tapo Prancūzijos nacionalinio išsivadavimo komiteto – iš tikrųjų tai buvo Alžyre įsikūrusi Prancūzijos vyriausybė emigracijoje – nariu. Būtent tuo metu jis atvirai išdėstė suvienytos ir taiką išsaugosiančios Europos viziją.

Europos vizija

Po karo didėjant tarptautinei įtampai, Ž. Monė jautė, kad, siekiant Europos vienybės, atėjo laikas imtis veiksmų, ir kartu su savo komanda pradėjo kurti Europos bendrijos koncepciją. 1950 m. gegužės 9 d. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Roberas Šumanas Prancūzijos vyriausybės vardu paskelbė vadinamąją Šumano deklaraciją.

Šią deklaraciją inicijavo ir parengė Ž. Monė, joje siūlyta visą Vokietijos ir Prancūzijos anglių ir plieno gamybą pavesti valdyti vienai vyriausiajai valdybai. Deklaracija buvo pagrįsta idėja, kad jeigu šių išteklių gamybą dalytųsi dvi galingiausios Europos šalys, tai padėtų ateityje išvengti karų.

Jean Monnet on the integration of Europe.
Jean Monnet on the integration of Europe.

 

Leidiniai

Daugiau informacijos apie Žano Monė gyvenimą, veiklą ir indėlį į Europos projektą