Pregled
- Uloga: osigurava da se pravo EU-a jednako tumači i primjenjuje u svim državama članicama te da ga države članice i institucije EU-a poštuju.
- Članovi:
- Sud Europske unije: po jedan sudac iz svake države članice EU-a i 11 nezavisnih odvjetnika.
- Opći sud: po dva suca iz svake države članice EU-a
- Godina osnivanja: 1952.
- Lokacija: Luxembourg
- Internetske stranice: Sud Europske unije
Sud Europske unije svojim tumačenjem prava EU-a osigurava da se ono na jednak način primjenjuje u svim državama članicama te rješava pravne sporove između njihovih vlada i institucija EU-a.
U određenim okolnostima mogu mu se obratiti i pojedinci, poduzeća ili organizacije kako bi pokrenuli postupak protiv neke od institucija EU-a ako smatraju da je povrijedila njihova prava.
Zadaće Suda EU-a
Sud donosi odluke u postupcima koji su pred njim pokrenuti. Najčešće vrste postupaka:
- Tumačenje prava (odluke o prethodnim pitanjima) – sudovi država članica dužni su osigurati pravilnu primjenu prava EU-a, ali se može dogoditi da ga sudovi u različitim zemljama različito tumače. Ako nacionalni sud ima nedoumica u vezi s tumačenjem ili valjanošću određenog zakonodavnog akta EU-a, može zatražiti pojašnjenje od Suda Europske unije. Na isti se način može provjeriti je li zakon ili praksa države članice u skladu s pravom EU-a.
- Provedba prava (postupci zbog povrede prava) – ti se postupci pokreću protiv država članica ako ne primjenjuju pravo EU-a. Može ih pokrenuti Europska komisija ili druga država članica EU-a. Ako Sud utvrdi povredu prava EU-a, država članica mora odmah poduzeti mjere da to ispravi; u protivnom Sud može pokrenuti drugi postupak i izreći joj novčanu kaznu.
- Poništenje pravnih akata EU-a (tužba za poništenje) – ako smatraju da je određeni akt EU-a u suprotnosti s Ugovorima EU-a ili temeljnim pravima, vlade država članica EU-a, Vijeće EU-a, Europska komisija ili (u nekim slučajevima) Europski parlament od Suda mogu zatražiti da ga poništi.
I fizičke osobe mogu od Suda zatražiti da poništi akt EU-a koji se na njih izravno odnosi. - Osiguravanje postupanja EU-a (tužbe zbog propusta) – u određenim okolnostima Parlament, Vijeće i Komisija dužni su donositi odluke. Ako ih ne donesu, vlade država članica EU-a, druge institucije EU-a ili (uz određene uvjete) pojedinci ili poduzeća mogu se obratiti Sudu.
- Sankcioniranje institucija EU-a (tužbe za naknadu štete) – svaki pojedinac ili poduzeće koje pretrpi štetu zbog postupanja ili nepostupanja EU-a ili njegova osoblja mogu pokrenuti postupak protiv njih pred Sudom.
Sastav
Sud EU-a čine dva suda:
- Sud – rješava zahtjeve za odluke o prethodnim pitanjima koje podnose nacionalni sudovi, određene tužbe za poništenje i žalbe.
- Opći sud – donosi odluke u postupcima za poništenje koje su pokrenuli pojedinci, poduzeća i, u nekim slučajevima, vlade država članica EU-a. To u praksi znači da se uglavnom bavi predmetima povezanima s tržišnim natjecanjem, državnom potporom, trgovinom, poljoprivredom i žigovima.
Suce i nezavisne odvjetnike sporazumno imenuju vlade država članica. Njihov mandat traje šest godina i može se obnoviti. Za svaki sud suci izabiru predsjednika na mandat od tri godine, koji se može obnoviti.
Kako funkcionira Sud EU-a?
Na Sudu se u svakom postupku imenuje jedan sudac („sudac izvjestitelj”) i jedan nezavisni odvjetnik. Postupak se sastoji od dva dijela:
- Pisani dio
- Stranke u postupku podnose pisana očitovanja Sudu. Očitovanja mogu podnijeti i nacionalna tijela i institucije EU-a, a ponekad i fizičke osobe.
- Sudac izvjestitelj sastavlja sažeto izvješće o tim očitovanjima. O izvješću se zatim raspravlja na općoj sjednici sudaca i nezavisnih odvjetnika te se odlučuje:
- koliko će se sudaca baviti tim predmetom: tri, pet ili 15 sudaca (veliko vijeće), ovisno o važnosti i složenosti predmeta. Većinu predmeta razmatra pet sudaca, a vrlo rijetko se predmetom bavi Sud u punom sastavu.
- treba li se održati rasprava (usmeni dio) i je li potrebno službeno mišljenje nezavisnog odvjetnika.
- Usmeni dio – javna rasprava
- Zastupnici stranaka iznose predmet sucima i nezavisnom odvjetniku, koji im mogu postavljati pitanja.
- Odluči li Sud da je potrebno mišljenje nezavisnog odvjetnika, on ga iznosi nekoliko tjedana nakon rasprave.
- Suci zatim vijećaju o predmetu i donose presudu.
- Sličan je i postupak pred Općim sudom, samo što većinu predmeta razmatraju tri suca, bez nezavisnih odvjetnika.
Sud EU-a i vi
Ako kao fizička osoba ili poduzeće smatrate da ste pretrpjeli štetu zbog postupanja ili nepostupanja neke institucije EU-a ili njezina osoblja, protiv njih možete pokrenuti postupak pred Sudom, i to na dva načina:
- neizravno, pred nacionalnim sudovima (koji mogu uputiti predmet Sudu EU-a)
- izravno pred Općim sudom ako se određena odluka institucije EU-a izravno i osobno odnosi na vas.
Smatrate li da su tijela u bilo kojoj državi prekršila pravo EU-a, morate se pridržavati službenog postupka podnošenja pritužbe.
Više o vašim zakonskim pravima
Pristup dokumentima
Sudska praksa Suda EU-a – sudski kalendar
Internetski prijenos Suda EU-a
Više informacija
Kontakt
- Ime
- Sud Europske unije
- Internetska stranica
- https://curia.europa.eu/jcms/jcms/j_6/hr/
- Broj telefona
- +352 4303 1
- Broj telefaksa
- +352 4303 2600
- Poštanska adresa
- Palais de la Cour de Justice, Boulevard Konrad Adenauer, 2925 Luxembourg, Luksemburg
- Društvene mreže