Přejít na hlavní obsah

Přehled

Politický systém

Německo je federativní parlamentní republika v čele s kancléřem, který je předsedou vlády, a prezidentem, který je hlavou státu a jeho role je především reprezentativní. Země se skládá z 16 spolkových zemí (Bundesländer), z nichž každá má svou vlastní ústavu a velkou autonomii, pokud jde o vnitřní uspořádání. Samostatnými státy jsou i 3 města: Berlín, Brémy a Hamburk.

Obchod a ekonomika

Pokud jde o HDP na obyvatele, je Německo v současné době v Evropské unii na osmém místě s 41 300 eur, což je výrazně nad průměrem EU (35 500 eur). Tvoří tak 25,3 % celkového HDP EU. 

(Zdroj: Eurostat – údaje o HDP na obyvatele a HDP)

(Zdroj: Eurostat – údaje o vývozu a dovozu)

Německo v EU

Rozpočet a financování

Kolik prostředků Německo poskytuje do rozpočtu EU a kolik z něj dostává?

Rozpočet EU je nástrojem k zajištění toho, aby Evropa zůstala demokratickou, mírovou, prosperující a konkurenceschopnou silou. EU jej využívá k financování svých priorit a velkých projektů, které by většina jednotlivých zemí EU nemohla financovat sama.

Výhody vyplývající z členství v EU výrazně přesahují výši příspěvků zemí do rozpočtu EU. A přínosů je skutečně mnoho. Tak například všechny členské státy jsou součástí jednotného trhu a sdílejí přístup ke společným výzvám v oblasti migrace, terorismu či změny klimatu. Jejich občané mohou navíc díky členství využívat i zcela konkrétních výhod, jako je lepší dopravní infrastruktura, modernizované a digitalizované veřejné služby nebo špičková lékařská péče.

Finanční příspěvky členských států do rozpočtu EU jsou rozděleny spravedlivě. Čím větší má daná země ekonomiku, tím více přispívá, a naopak.

Rozpočet EU není jen o příjmech a výdajích – společným přispěním se země snaží zasadit o to, aby se Evropa i celý svět staly lepším místem pro život nás všech.

Výdaje a příjmy z rozpočtu EU podle země a roku

 

Projekty realizované v Německu za finančního přispění EU 

Prostředky z rozpočtu EU pomáhají financovat programy a projekty ve všech zemích EU – např. výstavbu silnic, výzkum či ochranu životního prostředí.

Více informací o tom, jakým způsobem Německo čerpá finanční prostředky z rozpočtu EU, a o fondech na podporu oživení ve vašem regionu či zemi