
Luksemburški zunanji minister Bech je trdno verjel v povezovanje sosednjih držav v gospodarska in politična partnerstva, kot je Evropska skupnost za premog in jeklo. Pred tem je že imel ključno vlogo pri oblikovanju carinske unije Beneluksa, ki so jo leta 1944 ustanovile vlade v izgnanstvu Belgije, Nizozemske in Luksemburga, v kateri je deloval.
Čudovita zamisel o združeni Evropi, ki je tedaj še veljala za utopično, se danes dejansko uresničuje.
Življenje in zgodovinsko ozadje
Bech je z ustanovitvijo Evropske skupnosti za premog in jeklo želel preprečiti nov uničujoč konflikt, kot je bila druga svetovna vojna, hkrati pa je v tem videl tudi priložnost za svojo majhno državo, da pustila pečat v novi Evropi. Podobno kot številni tedanji politiki je bil tudi sam prepričan, da bodo tesni odnosi in zavezujoče vezi Evropo varovali pred ponovnim razpadom.
Vizija za Evropo
Joseph Bech je junija 1955 predsedoval konferenci v Messini, ki je privedla k sprejetju Rimske pogodbe, s katero je bila ustanovljena Evropska gospodarska skupnost, predhodnica današnje Evropske unije. Ta konferenca je bila osredotočena na memorandum, ki so ga predložile tri države Beneluksa, vključno z Bechom kot predstavnikom Luksemburga.
Govor Josepha Becha v Strasbourgu leta 1968
Joseph Bech leta 1968 v Strasbourgu
Zakaj smo v resnici po koncu druge svetovne vojne začeli s projektom združevanja Evrope? Prepričani smo bili, da je treba oblikovati novo Evropo, v kateri bo mogoča sprava med Francijo in Nemčijo.
Ugotavljamo, da smo vsaj na tem področju – področju, ki je temeljno, saj je od njega odvisen mir v Evropi – z idejo združene Evrope dosegli enega od ciljev v našem prizadevanju oblikovati enotno Evropo.