Luksemburški ministar vanjskih poslova Bech bio je pobornik ideje združivanja susjednih zemalja u gospodarska i politička partnerstva kao, primjerice, u Europsku zajednicu za ugljen i čelik. Ključnu je ulogu odigrao već 1944. u uspostavljanju carinske unije Beneluxa među izbjegličkim vladama Belgije, Nizozemske i Luksemburga, u kojoj je obnašao svoju funkciju.
Život i povijesni kontekst
Osim što je u Europskoj zajednici za ugljen i čelik vidio način da se spriječi još jedan poguban sukob poput Drugog svjetskog rata, Bech je u takvoj zajednici prepoznao i priliku za svoju malenu zemlju u novoj Europi. On je vjerovao, kao mnogi drugi političari u to vrijeme, da će bliski odnosi i snažnije veze spriječiti ponovno razaranje Europe.
Vizija za Europu
U lipnju 1955. Joseph Bech predsjedao je konferencijom u Messini, koja je kasnije dovela do potpisivanja Ugovora iz Rima i uspostavljanja Europske ekonomske zajednice, preteče današnje Europske unije. Glavna tema konferencije bio je memorandum koji su predale tri zemlje Beneluxa. Bech je pritom predstavljao Luksemburg.
Iz govora Josepha Becha održanog u Strasbourgu 1968.
Iz govora Josepha Becha održanog u Strasbourgu 1968.
Zašto smo zapravo pokrenuli europski projekt nakon Drugog svjetskog rata? Zbog toga što smo mislili da je neophodno stvoriti novu Europu i to takvu u kojoj je moguće pomirenje između Francuske i Njemačke.
Smatramo da smo makar u ovom području, a ono je bilo ključno s obzirom na to da mir u Europi ovisi o njemu, s idejom ujedinjene Europe postigli jedan od ciljeva utkanih u naše nastojanje da stvorimo jedinstvenu Europu.