Luxemburgs utrikesminister Joseph Bech var övertygad om att det var bra att sammanföra grannländer i ekonomiska och politiska partnerskap som Europeiska kol- och stålgemenskapen. Han hade redan spelat en avgörande roll vid bildandet av Beneluxunionen, tullunionen mellan Luxemburgs, Belgiens och Nederländernas exilregeringar 1944.

Idén om ett enat Europa – som tills nyligen betraktades som utopisk – är i dag på väg att förverkligas.
Liv och karriär
Utöver att förhindra ytterligare en förödande konflikt som andra världskriget, såg Joseph Bech bildandet av Europeiska kol- och stålgemenskapen som en möjlighet för hans lilla land att hävda sig i det nya Europa. Han ansåg också, precis som många politiker vid den tiden, att nära förbindelser och starka band skulle hindra Europa från att slitas sönder igen.
En vision för Europa
I juni 1955 var Joseph Bech ordförande för Messinakonferensen, som senare ledde fram till Romfördraget. I och med fördraget bildades Europeiska ekonomiska gemenskapen, föregångaren till dagens EU. Startskottet för konferensen var en promemoria från de tre Beneluxländerna där Bech var Luxemburgs företrädare.
Joseph Bech talar i Strasbourg 1968.
Joseph Bech talar i Strasbourg 1968
Varför startade vi Europaprojektet efter andra världskriget? Därför att vi ansåg det helt nödvändigt att skapa ett nytt Europa där Frankrike och Tyskland kunde försonas.
Låt oss konstatera att åtminstone inom detta område – som var ett nyckelområde eftersom freden i Europa var beroende av det – skapade vi ett mål för kampen om ett enat Europa som vi lyckades uppnå.
Publikationer
Läs mer om Joseph Bechs liv, arbete och bidrag till EU-projektet.