Skip to main content

Roberas Šumanas. Europos integracijos projekto kūrėjas

„Europos negalima sukurti vienu mostu arba pagal vienintelį planą. Ji bus sukurta pasiekus konkrečių laimėjimų, kurie pirmiausia sudarys sąlygas atsirasti tikram solidarumui.“

Roberas Šumanas

Gyvenimas ir laikas

Gimęs Liuksemburge kaip Vokietijos pilietis, 1919 m. Elzaso-Lotaringijos regioną, kuriame gyveno, sugrąžinus Prancūzijai, R. Šumanas tapo prancūzu. Per Antrąjį pasaulinį karą Prancūzijos vadovas tremtyje Šarlis de Golis paprašė R. Šumano atvykti į Londoną ir dirbti jo vyriausybėje.

Po karo R. Šumanas grįžo į nacionalinę politiką, kurioje ėjo įvairias aukščiausio lygio pareigas. Jis tapo pagrindiniu derybininku dėl tokių ypač svarbių sutarčių ir iniciatyvų kaip Europos Taryba, Maršalo planas ir NATO; visa tai buvo skirta glaudesniam Vakarų aljanso šalių bendradarbiavimui užtikrinti ir Europai suvienyti.

Europos vizija

Bendradarbiaudamas su Žanu Monė, jis parengė pasaulyje pagarsėjusį Šumano planą. Jis buvo paskelbtas 1950 m. gegužės 9 d. Ši data šiandien laikoma Europos Sąjungos gimimo diena ir kasmet švenčiama kaip Europos diena. Ta proga pasakytoje kalboje R. Šumanas pasiūlė įvesti bendrą anglių ir plieno, svarbiausių medžiagų ginkluotės pramonėje, gamybos kontrolę. Pagrindinė mintis buvo ta, kad negalintys kontroliuoti anglių ir plieno gamybos negalės ir kariauti.

1950 m. gegužės 9 d., Paryžiuje, Roberas Šumanas paskelbia savo deklaraciją.

Leidiniai

Daugiau informacijos apie Robero Šumano gyvenimą, veiklą ir įnašą į Europos projektą

Daugiau informacijos