Antrojo pasaulinio karo metu Roberas Šumanas aktyviai dalyvavo Prancūzijos pasipriešinimo judėjime ir buvo nacių sučiuptas ir įkalintas. Prieš karą jis aktyviai dalyvavo politikoje, pokariu buvo Prancūzijos Parlamento narys, užėmė ne vieną itin aukštą postą Prancūzijoje ir galiausiai parengė vadinamąją Šumano deklaraciją, kuria siekiama suvienyti Europą ir užkirsti kelią tolesniems karams.
Gyvenimas ir laikas
Gimęs Liuksemburge kaip Vokietijos pilietis, 1919 m. Elzaso-Lotaringijos regioną, kuriame gyveno, sugrąžinus Prancūzijai, R. Šumanas tapo prancūzu. Per Antrąjį pasaulinį karą Prancūzijos vadovas tremtyje Šarlis de Golis paprašė R. Šumano atvykti į Londoną ir dirbti jo vyriausybėje.
Po karo R. Šumanas grįžo į nacionalinę politiką, kurioje ėjo įvairias aukščiausio lygio pareigas. Jis tapo pagrindiniu derybininku dėl tokių ypač svarbių sutarčių ir iniciatyvų kaip Europos Taryba, Maršalo planas ir NATO; visa tai buvo skirta glaudesniam Vakarų aljanso šalių bendradarbiavimui užtikrinti ir Europai suvienyti.
Europos vizija
Bendradarbiaudamas su Žanu Monė, jis parengė pasaulyje pagarsėjusį Šumano planą. Jis buvo paskelbtas 1950 m. gegužės 9 d. Ši data šiandien laikoma Europos Sąjungos gimimo diena ir kasmet švenčiama kaip Europos diena. Ta proga pasakytoje kalboje R. Šumanas pasiūlė įvesti bendrą anglių ir plieno, svarbiausių medžiagų ginkluotės pramonėje, gamybos kontrolę. Pagrindinė mintis buvo ta, kad negalintys kontroliuoti anglių ir plieno gamybos negalės ir kariauti.
1950 m. gegužės 9 d., Paryžiuje, Roberas Šumanas paskelbia savo deklaraciją.
Robero Šumano deklaracija 1950 m. gegužės 9 d. Paryžiuje
Daugiau kaip 20 metų aktyviausiai kovojusi dėl vieningos Europos Prancūzija visuomet svarbiausiu savo tikslu laikė tarnavimą taikai.
Nesukūrus vieningos Europos kilo karas. Europos negalima sukurti vienu mostu arba pagal vienintelį planą. Ji bus sukurta pasiekus konkrečių laimėjimų, kurie pirmiausia sudarys sąlygas atsirasti tikram solidarumui. Prancūzijos vyriausybė siūlo visą Prancūzijos ir Vokietijos anglių ir plieno pramonę pavesti valdyti bendrai Vyriausiajai valdybai.