Pāriet uz galveno saturu

Robērs Šūmans — Eiropas integrācijas projekta arhitekts

“Eiropu neizveidos uzreiz vai saskaņā ar vienotu plānu. To veidos konkrēti sasniegumi, kas pirmām kārtām rada patiesu solidaritāti.”

Robērs Šūmans

Dzīve un karjera

Viņš piedzima kā Vācijas pilsonis Luksemburgā, bet 1919. gadā, kad Elzasas–Lotringas reģionu, kurā viņš dzīvoja, atdeva Francijai, kļuva par Francijas pilsoni. Otrā pasaules kara laikā trimdā esošais Francijas valdības vadītājs Šarls de Golls aicināja Šūmanu doties uz Londonu un strādāt viņa valdībā.

Pēc kara Šūmans atgriezās Francijas politikā un ieņēma vairākus augstus amatus, un viņam bija nozīmīga loma sarunās par vairākiem svarīgiem līgumiem un iniciatīvām, piemēram, par Eiropas Padomi, Māršala plānu un NATO, — tie visi bija vērsti uz plašāku sadarbību rietumu aliansē un Eiropas vienotību.

Eiropas vīzija

Sadarbībā ar Žanu Monē viņš sagatavoja starptautiski pazīstamo Šūmana plānu jeb Šūmana deklarāciju. Tā tika publicēta 1950. gada 9. maijā. Šo datumu uzskata par Eiropas Savienības “dzimšanas dienu” un katru gadu atzīmē kā Eiropas dienu. Deklarāciju pavadošajā runā viņš ierosināja kopēju akmeņogļu ieguves un tērauda ražošanas kontroli. Tolaik tie bija svarīgākie ieroču ražošanas materiāli. Pamatideja bija tāda, ka valsts, kurai nav pilnīgas kontroles pār ogļu un tērauda ražošanu, nespētu iesaistīties karā.

Robērs Šūmans nāk klajā ar savu deklarāciju 1950. gada 9. maijā Parīzē.

Publikācijas

Plašāk par Robēra Šūmana dzīvi, darbu un ieguldījumu Eiropas projektā

Plašāka informācija