Az uniós döntéshozatali folyamat
Az uniós döntéshozatal három intézmény feladata. Ezek:
- az Európai Parlament, az uniós polgárokat képviselő szerv,
- az Európai Unió Tanácsa, amely az EU tagországait képviseli,
- az Európai Bizottság, amely az EU általános érdekeit képviseli.
Az uniós szakpolitikákról általában rendes jogalkotási eljárás keretében döntenek. Ennek során a három fő intézmény megállapodásra jut az előterjesztett jogszabályjavaslatokról.
A jogszabályok előkészítése
Az új javaslatok előterjesztése előtt a Bizottság értékeli azok potenciális gazdasági, társadalmi és környezeti hatásait.
A Bizottság ennek érdekében jelentést, ún. „hatásvizsgálatot” készít, melyben ismerteti a lehetséges szakpolitikai forgatókönyvek előnyeit és hátrányait. A hatásvizsgálat elkészítése során a Bizottság kikéri a nem kormányzati szervezetek, a nemzeti hatóságok és az ipar, valamint a technikai kérdésekben tanácsot adó szakértői csoportok véleményét is.
A magánszemélyek, vállalkozások és szervezetek nyilvános konzultációk révén (konzultációs kérdőívek kitöltésével) és véleményezési felhívásokra válaszolva adhatnak visszajelzést a Bizottságnak az Ossza meg velünk véleményét! portálon.
Új javaslatok kidolgozása vagy meglévő szakpolitikák és jogszabályok felülvizsgálata során a Bizottság figyelembe veszi az adott területre vonatkozó intézkedések értékelését. Emellett párbeszédet folytat az iparral, a kkv-kkal, a szociális partnerekkel, a regionális és helyi hatóságokkal az intézkedések végrehajtásáról, valamint megvizsgálja, hogy mennyire célravezetőek a már létező uniós jogszabályok – mindez további adalékkal szolgál a Bizottságnak az új jogszabályjavaslatok elkészítéséhez.
A tagállami parlamentek hivatalosan is kifejezhetik fenntartásaikat vagy véleményt adhatnak ki, ha álláspontjuk szerint egy adott kérdéssel nem uniós, hanem nemzeti szinten kellene foglalkozni.
Hogyan tervezi meg a Bizottság az új kezdeményezéseket, és hogyan dönt azokról?
Az uniós jog felülvizsgálata és elfogadása
Miután a Bizottság benyújtotta javaslatát, a Parlament és a Tanács megvizsgálja azt, és módosításokat javasolhat. Ezt követően rendszerint a Parlament, a Tanács és a Bizottság találkozik, hogy megvitassák a módosításokat.
Ha a Bizottság nem ért egyet a módosításokkal, a Tanács csak egyhangú határozattal bírálhatja felül a Bizottság által emelt kifogást. A Bizottság vissza is vonhatja a javaslatát, ha úgy ítéli meg, hogy a Parlament túlzott mértékben megváltoztatta azt. Amennyiben a három intézmény nem ért egyet a javaslat végleges szövegéről, második olvasatra kerül sor.
A második olvasat során a Parlament és a Tanács további módosításokat javasolhat. A Parlament is blokkolhatja a javaslatot, ha nem ért egyet a Tanáccsal.
Ha a Parlament és a Tanács egyetért a módosításokkal, a javaslat elfogadható. Ha nem tudnak megállapodni, egyeztetőbizottságot hoznak létre, amely megpróbál megoldást találni. Ebben a második olvasati szakaszban a Parlament és a Tanács egyaránt blokkolhatja a javaslatot.
A javaslat akkor válik elfogadás útján jogszabállyá, amikor a Parlament és a Tanács megállapodik annak végleges szövegéről, és az kihirdetésre kerül az Európai Unió Hivatalos Lapjában.
Különleges jogalkotási eljárások
Bizonyos esetekben a Tanács önállóan, a Parlament nélkül is elfogadhat uniós jogszabályokat. Ehhez különleges jogalkotási eljárást kell követni, melynek két típusa van:
- Egyetértési eljárás: A Tanács a Parlament egyetértésével fogadhat el jogszabályt. A Parlament azonban nem módosíthatja a javaslatot, tehát vagy elfogadja vagy elutasítja azt.
- Konzultációs eljárás: A Tanács csak azután fogadhat el egy jogszabályt, miután beszerezte a Parlament véleményét a javaslatról. Ezt a véleményt azonban nem kell figyelembe vennie.
Nézze meg az Európai Parlament üléseit élőben, illetve felvételről
Nézze meg az Európai Unió Tanácsának üléseit élőben, illetve felvételről
A jogalkotás nyomon követése
Az uniós jogszabályok sorsát – a tervezéstől és elfogadástól kezdve a végrehajtáson át a felülvizsgálatig – bárki nyomon követheti.
Részvétel a jogalkotásban
A Bizottság minőségi jogalkotási programja lehetővé teszi a magánszemélyeknek, a vállalkozásoknak, az érdekelt feleknek, a nemzeti hatóságoknak és más szervezeteknek, hogy hozzájáruljanak az uniós szakpolitikai döntéshozatalhoz. A következőképpen juttathatja kifejezésre Ön is a véleményét:
- részt vehet nyilvános konzultációkban, melyeket az Ossza meg velünk véleményét! - Nyilvános konzultációk és visszajelzések webhelyen teszünk közzé, illetve ugyanitt válaszolhat véleményezési felhívásainkra;
- európai polgári kezdeményezést szervezhet vagy támogathat, mellyel az EU polgárai jogszabályjavaslat benyújtására kérhetik fel a Bizottságot;
- ismereteket cserélhet az uniós szakpolitikai döntéshozatal és kormányzás más szakértőivel EU-szerte az e-közösségeknek helyett adó SINAPSE webkommunikációs platformon;
- részt vehet uniós szakpolitikákról folyó vitákban a Polgári Részvételi Platformon;
- hozzájárulhat az uniós szakpolitikák alakításához európai polgári vitacsoport tagjaként – az európai polgári vitacsoportok, melyek tagjai a különböző tagállamokból kerülnek ki, küszöbönálló uniós jogszabályjavaslatokról folytatnak eszmecserét;
- petíciót indíthat és nyújthat be az Európai Parlamenthez az Ön számára fontos uniós vonatkozású kérdésekben, illetve támogathat ilyen petíciókat;
- szavazhat és jelöltként indulhat a helyhatósági, országos és európai választásokon.