Szakpolitikai döntéshozatal, jogalkotás | Európai Unió
Ugrás a fő tartalomra
Az Európai Unió hivatalos portáljához tartozó weboldalHivatalos EU-webhely
European Union

Az uniós döntéshozatal folyamata

Az uniós döntéshozatali folyamat

Az uniós döntéshozatal három intézmény feladata. Ezek:

  1. az Európai Parlament, az uniós polgárokat képviselő szerv,
  2. az Európai Unió Tanácsa, amely az EU tagországait képviseli,
  3. az Európai Bizottság, amely az EU általános érdekeit képviseli.

Az uniós szakpolitikákról általában rendes jogalkotási eljárás keretében döntenek. Ennek során a három fő intézmény megállapodásra jut az előterjesztett jogszabályjavaslatokról. 

A jogszabályok előkészítése

Az új javaslatok előterjesztése előtt a Bizottság értékeli azok potenciális gazdasági, társadalmi és környezeti hatásait.

A Bizottság ennek érdekében jelentést, ún. „hatásvizsgálatot” készít, melyben ismerteti a lehetséges szakpolitikai forgatókönyvek előnyeit és hátrányait. A hatásvizsgálat elkészítése során a Bizottság kikéri a nem kormányzati szervezetek, a nemzeti hatóságok és az ipar, valamint a technikai kérdésekben tanácsot adó szakértői csoportok véleményét is.

A magánszemélyek, vállalkozások és szervezetek nyilvános konzultációk révén (konzultációs kérdőívek kitöltésével) és véleményezési felhívásokra válaszolva adhatnak visszajelzést a Bizottságnak az Ossza meg velünk véleményét! portálon.

Új javaslatok kidolgozása vagy meglévő szakpolitikák és jogszabályok felülvizsgálata során a Bizottság figyelembe veszi az adott területre vonatkozó intézkedések értékelését. Emellett párbeszédet folytat az iparral, a kkv-kkal, a szociális partnerekkel, a regionális és helyi hatóságokkal az intézkedések végrehajtásáról, valamint megvizsgálja, hogy mennyire célravezetőek a már létező uniós jogszabályok – mindez további adalékkal szolgál a Bizottságnak az új jogszabályjavaslatok elkészítéséhez.

A tagállami parlamentek hivatalosan is kifejezhetik fenntartásaikat vagy véleményt adhatnak ki, ha álláspontjuk szerint egy adott kérdéssel nem uniós, hanem nemzeti szinten kellene foglalkozni.

Hogyan tervezi meg a Bizottság az új kezdeményezéseket, és hogyan dönt azokról?

Az uniós jog felülvizsgálata és elfogadása

Miután a Bizottság benyújtotta javaslatát, a Parlament és a Tanács megvizsgálja azt, és módosításokat javasolhat. Ezt követően rendszerint a Parlament, a Tanács és a Bizottság találkozik, hogy megvitassák a módosításokat.

Ha a Bizottság nem ért egyet a módosításokkal, a Tanács csak egyhangú határozattal bírálhatja felül a Bizottság által emelt kifogást. A Bizottság vissza is vonhatja a javaslatát, ha úgy ítéli meg, hogy a Parlament túlzott mértékben megváltoztatta azt. Amennyiben a három intézmény nem ért egyet a javaslat végleges szövegéről, második olvasatra kerül sor.

A második olvasat során a Parlament és a Tanács további módosításokat javasolhat. A Parlament is blokkolhatja a javaslatot, ha nem ért egyet a Tanáccsal.

Ha a Parlament és a Tanács egyetért a módosításokkal, a javaslat elfogadható. Ha nem tudnak megállapodni, egyeztetőbizottságot hoznak létre, amely megpróbál megoldást találni. Ebben a második olvasati szakaszban a Parlament és a Tanács egyaránt blokkolhatja a javaslatot.

A javaslat akkor válik elfogadás útján jogszabállyá, amikor a Parlament és a Tanács megállapodik annak végleges szövegéről, és az kihirdetésre kerül az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

Különleges jogalkotási eljárások

Bizonyos esetekben a Tanács önállóan, a Parlament nélkül is elfogadhat uniós jogszabályokat. Ehhez különleges jogalkotási eljárást kell követni, melynek két típusa van:

  • Egyetértési eljárás: A Tanács a Parlament egyetértésével fogadhat el jogszabályt. A Parlament azonban nem módosíthatja a javaslatot, tehát vagy elfogadja vagy elutasítja azt.
  • Konzultációs eljárás: A Tanács csak azután fogadhat el egy jogszabályt, miután beszerezte a Parlament véleményét a javaslatról. Ezt a véleményt azonban nem kell figyelembe vennie.

Az uniós jogszabályok típusai

Nézze meg az Európai Parlament üléseit élőben, illetve felvételről

Nézze meg az Európai Unió Tanácsának üléseit élőben, illetve felvételről

Vizuális útmutató az uniós döntéshozatalról

A jogalkotás nyomon követése

Az uniós jogszabályok sorsát – a tervezéstől és elfogadástól kezdve a végrehajtáson át a felülvizsgálatig – bárki nyomon követheti.

EU-jogi figyelő

Jogalkotási eljárások keresése.

Részvétel a jogalkotásban

A Bizottság minőségi jogalkotási programja lehetővé teszi a magánszemélyeknek, a vállalkozásoknak, az érdekelt feleknek, a nemzeti hatóságoknak és más szervezeteknek, hogy hozzájáruljanak az uniós szakpolitikai döntéshozatalhoz. A következőképpen juttathatja kifejezésre Ön is a véleményét:

Részvétel, véleménynyilvánítás, szavazás

Videotár