Informacje ogólne
- Zadania: EBI zapewnia środki finansowe na projekty, które przyczynią się do osiągnięcia celów UE zarówno w UE, jak i poza jej granicami.
- Prezes: Nadia Calviño
- Rada Dyrektorów: Składa się z jednego przedstawiciela z każdego państwa członkowskiego oraz przedstawiciela Komisji Europejskiej.
- Rok założenia: 1958
- Siedziba: Luksemburg
- Strona internetowa: Europejski Bank Inwestycyjny
Właścicielami Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) są państwa członkowskie UE. Ma on na celu:
- zwiększać potencjał europejski w zakresie zatrudnienia i wzrostu gospodarczego
- wspierać działania w dziedzinie klimatu
- wspierać politykę unijną poza granicami UE.
Czym zajmuje się EBI?
EBI pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i udziela kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE. Około 90 proc. pożyczek jest udzielanych na terytorium UE. Bank nie korzysta z pieniędzy z budżetu UE.
Główne produkty i usługi oferowane przez EBI obejmują:
- Udzielanie kredytów – pożyczki stanowią około 90 proc. całkowitego zobowiązania finansowego. Beneficjentami są zarówno mniejsi jak i więksi klienci. Udzielone wsparcie często przyczynia się do pozyskania innych inwestorów.
- Finansowanie łączone – umożliwia klientom połączenie finansowania uzyskanego z EBI z innymi finansami.
- Doradztwo i pomoc techniczna – stanowi uzupełnienie mechanizmów finansowania EBI.
Kredyty wynoszące ponad 25 mln euro udzielane są bezpośrednio. W przypadku mniejszych kredytów EBI uruchamia linie kredytowe dla instytucji finansowych, które udzielają dalszych kredytów kredytobiorcom.
Skład
Udziałowcami EBI są wszystkie kraje UE. Decyzje EBI podejmują następujące organy:
- Rada Gubernatorów składająca się z ministrów (zwykle ministrów finansów) rządów wszystkich państw członkowskich. Określa ona ogólną politykę kredytową banku.
- Rada Dyrektorów, której przewodniczy Prezes banku, składająca się z 28 członków – 27 mianowanych przez państwa członkowskie i jednego mianowanego przez Komisję Europejską. Rada ta zatwierdza operacje udzielania i zaciągania kredytów.
- Komitet Zarządzający, który jest organem wykonawczym banku. Zarządza on bieżącym funkcjonowaniem banku.
Komitet Kontrolny sprawdza, czy działalność EBI prowadzona jest w sposób prawidłowy.
Departamenty EBI wdrażają decyzje w zakresie zarządzania.
Jak działa EBI?
EBI podejmuje decyzje w zakresie udzielania i zaciągania kredytów na podstawie z jednej strony jakości projektów, a z drugiej możliwości oferowanych przez rynki finansowe. EBI ma szczegółowo określone priorytety dotyczące działalności kredytowej w obrębie UE. Poza UE EBI wspiera politykę UE w dziedzinie rozwoju i współpracy w krajach na całym świecie.
Jako niezależny organ EBI sam podejmuje decyzje w zakresie udzielania i zaciągania kredytów. Współpracuje z innymi instytucjami UE, zwłaszcza z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą UE.
To warto wiedzieć
Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą lub jest zatrudniony w sektorze publicznym i ma projekt, który może przyczynić się do realizacji celów polityki UE, może ubiegać się o kredyt z EBI. W tym celu należy skontaktować się z EBI infobei [dot] org (subject: EIB%20info) (e-mailem), za pomocą formularza online lub osobiście w jednym z biur EBI i dostarczyć informacje, dzięki którym bank będzie mógł ocenić biznesplan i sprawdzić, czy projekt spełnia cele kredytowania.
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI)
EBI jest większościowym udziałowcem w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym (EFI), w ramach którego finansowane są inwestycje w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP) przy wykorzystaniu kapitału wysokiego ryzyka i instrumentów finansowania opartych na podziale ryzyka. Innymi udziałowcami są Komisja Europejska i instytucje finansowe z krajów europejskich. Fundusz utworzono w 1994 r. Działalność funduszu obejmuje państwa członkowskie UE, kraje kandydujące, Liechtenstein i Norwegię.
EFI oferuje następujące produkty:
- kapitał wysokiego ryzyka i mikrofinansowanie dla MŚP, szczególnie dla nowych, innowacyjnych firm
- gwarancje dla instytucji finansowych na pokrycie kredytów dla MŚP
- pomoc do państw UE i krajów przygotowujących się do członkostwa w UE, aby mogły rozwijać rynki kapitału wysokiego ryzyka.
Przedsiębiorcy potrzebujący finansowania mogą skontaktować się z pośrednikami EFI w swoim kraju, od których można uzyskać więcej informacji na temat kryteriów, jakie należy spełnić, aby móc ubiegać się o produkty finansowe EFI.