Skip to main content

Pārskats

Galvaspilsēta: Prāga

ES oficiālā valoda: čehu

ES dalībvalsts: kopš 2004. gada 1. maija

Valūta: Čehijas krona (CZK). Čehija pašlaik gatavojas ieviest eiro.

Šengenas zonaŠengenas zonā kopš 2007. gada 21. decembra.

Skaitļiģeogrāfiskā platībaiedzīvotāju skaitsiekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju, izteikts kā pirktspējas līmenis (PSL)

Valsts iekārta

Čehija ir parlamentāra republika, tai ir valdības vadītājs (premjerministrs) un valsts vadītājs (prezidents). Valsts tika izveidota 1993. gadā pēc tam, kad Čehoslovākija sadalījās divās daļās: Čehijā un Slovākijā. Čehijā ir 14 reģioni, tostarp galvaspilsēta Prāga.

Atrašanās vieta ES kartē

Tirdzniecība un ekonomika

Čehijas ekonomikas svarīgākās nozares 2020. gadā bija rūpniecība (28,1 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi (17,5 %) un valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālā aprūpe (16,8 %).

80 % no Čehijas eksporta nokļūst ES iekšējā tirdzniecībā (33 % Vācijā, 8 % Slovākijā un 6 % Polijā), bet ārpus ES galvenais tirdzniecības partneris ir ASV (2 %).

73 % importa ir no ES dalībvalstīm (28 % no Vācijas, 9 % no Polijas un 7 % no Nīderlandes), bet ārpus ES galvenie importa partneri ir Ķīna (11 %), ASV (2 %) un Krievija (2 %).

Čehija Eiropas Savienībā

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 21 deputāts no Čehijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Čehijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Čehijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs, atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

ES Padomei nav pastāvīga priekšsēdētāja (kāds ir, piemēram, Komisijai vai Parlamentam). Padomes prezidentūru, kas ilgst 6 mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo 6 mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Čehijas prezidentūras termiņš:

2009. gada janvāris – jūnijs | 2022. gada jūlijs – decembris

ES Padomes prezidentūra

Pašreizējā prezidentūra ES Padomē

Eiropas Komisija

Čehijā Eiropas Komisijas komisāres amatam tika izraudzīta Vera Jourova. Viņas kā priekšsēdētājas vietnieces pārziņā ir vērtības un pārredzamība.

Komisijai katrā ES valstī ir savs vietējais birojs, tā sauktā pārstāvniecība.

Komisijas pārstāvniecība Čehijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Čehijai ir 12 pārstāvjiEiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba tirgū un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Čehijai ir 12 pārstāvjiEiropas Reģionu komitejā – ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, lai nodrošinātu, ka tajos ir ņemta vērā pašvaldību un reģionu nostāja.

Pastāvīgā pārstāvniecība Eiropas Savienībā

Čehijas pastāvīgā pārstāvniecība, kas atrodas Briselē, nodrošina saikni starp Čehiju un ES iestādēm. Tā savā ziņā ir kā Čehijas “vēstniecība” ES, kuras galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt Čehijas intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Čehija iemaksā, un cik tā saņem?

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi un atkarībā no tās rocības. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi.
ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale; tas drīzāk atspoguļo visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzības. 

Dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Čehijā

Nauda, ko Čehija iemaksā ES budžetā, palīdz ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Uzziniet, kā Čehija izmanto ES finansējumu.