Skip to main content

Pārskats

Galvaspilsēta: Tallina

ES oficiālā valoda: igauņu

ES dalībvalsts: kopš 2004. gada 1. maija

Valūta: eiro. Eirozonā kopš 2011. gada 1. janvāra.

Šengenas zonaŠengenas zonā kopš 2007. gada 21. decembra.

Skaitļiģeogrāfiskā platībaiedzīvotāju skaitsiekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju, izteikts kā pirktspējas līmenis (PSL)

Valsts iekārta

Igaunija ir parlamentāra republika. Tās valdības vadītāju (premjerministru) izvirza prezidents un amatā apstiprina parlaments. Premjerministram ir valdībai piešķirtā izpildvara. Valsts vadītāju (prezidentu) uz 5 gadiem ievēlē parlaments vai vēlēšanu kolēģija. Parlamentā ir 101 deputāts. Viņus ievēlē uz 4 gadiem. Valsts administratīvi ir iedalīta 15 novados un 79 pašvaldībās.

Atrašanās vieta ES kartē

Tirdzniecība un ekonomika

Igaunijas ekonomikas svarīgākās nozares 2020. gadā bija vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi (20,5 %), rūpniecība (19,2 %) un valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālā aprūpe (16,7 %).

66 % no Igaunijas eksporta nokļūst ES iekšējā tirdzniecībā (16 % Somijā, 10 % Zviedrijā un 9 % Latvijā), bet ārpus ES galvenie eksporta partneri ir ASV (8 %) un Krievija (6 %).

75 % importa ir no ES dalībvalstīm (13 % no Somijas, 10 % no Vācijas, 9 % no Latvijas un Lietuvas), bet ārpus ES galvenie importa partneri ir Krievija (8 %) un Ķīna (5 %).

 

Igaunija Eiropas Savienībā

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 7 deputāti no Igaunijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Igaunijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Igaunijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

ES Padomei nav pastāvīga priekšsēdētāja (kāds ir, piemēram, Komisijai vai Parlamentam). Padomes prezidentūru, kas ilgst 6 mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo 6 mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Igaunijas prezidentūras termiņš:

2017. gada jūlijs–decembris

ES Padomes prezidentūra

Pašreizējā prezidentūra ES Padomē

Eiropas Komisija

Igaunijā Eiropas Komisijas komisāres amatam tika izraudzīta Kadri Simsone. Viņas pārziņā ir enerģētika.

Komisijai katrā ES valstī ir savs vietējais birojs, tā sauktā pārstāvniecība.

Komisijas pārstāvniecība Igaunijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Igaunijai ir 6 pārstāvjiEiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba tirgū un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Igaunijai ir 6 pārstāvjiEiropas Reģionu komitejā — ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, lai nodrošinātu, ka tajos ir ņemta vērā pašvaldību un reģionu nostāja.

Pastāvīgā pārstāvniecība Eiropas Savienībā

Igaunijas pastāvīgā pārstāvniecība, kas atrodas Briselē, nodrošina saikni starp Igauniju un ES iestādēm. Tā savā ziņā ir kā Igaunijas “vēstniecība” ES, kuras galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt Igaunijas intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Igaunija iemaksā, un cik tā saņem?

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi un atkarībā no tās rocības. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi.
ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale; tas drīzāk atspoguļo visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzības. 

Dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Igaunijā

Nauda, ko Igaunija iemaksā ES budžetā, palīdz ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Uzziniet, kā Igaunija izmanto ES finansējumu.