Prehľad
Hlavné mesto: Tallinn
Úradné jazyky EÚ: estónčina
Členský štát EÚ: od 1. mája 2004
Mena: euro (€). Členom eurozóny je Estónsko od 1. januára 2011
Schengenský priestor: člen od 21. decembra 2007
Údaje:
- Zemepisná rozloha: 45 336 km2
- Počet obyvateľov: 1 374 687 (2024)
(Zdroj: Eurostat – údaje o zemepisnej rozlohe a počte obyvateľov)
Politický systém
Estónsko je parlamentná republika. Premiéra, ktorý je na čele vlády, vymenúva prezident a schvaľuje ho parlament. Premiér zodpovedá za výkonnú moc, ktorá je zverená vláde. Prezidenta, ktorý je hlavou štátu, volí parlament alebo volebné kolégium na 5 rokov. Parlament má 101 členov, ktorí sú volení raz za 4 roky. Krajina pozostáva z 15 okresov a zo 79 obcí.
Obchod a hospodárstvo
Estónsko má HDP na obyvateľa vo výške 30 700 EUR, čo je pod priemerom EÚ (37 600 EUR). Predstavuje 0,2 % celkového HDP EÚ.
(Zdroj: Eurostat - údaje o HDP na obyvateľa a HDP)
(Zdroj: Eurostat – údaje o vývoze a dovoze)
Estónsko má v Európskom parlamente sedem zástupcov. Zistite, kto sú títo poslanci Európskeho parlamentu, a pozrite sa, čo robí Kancelária Európskeho parlamentu v Estónsku.
V Rade Európskej únie sa pravidelne stretávajú národní ministri, aby prijímali právne predpisy a koordinovali politiky EÚ. Zástupcovia estónskej vlády sa niekoľkokrát ročne zúčastňujú na zasadnutiach Rady zameraných na oblasť, ktorá patrí do ich pôsobnosti.
Rada EÚ nemá stáleho predsedu v podobe jednej osoby (ako napr. Komisia alebo Parlament). Naopak, jej činnosť riadi krajina, ktorá práve predsedá celej Únii. Predsedníctvo Rady sa mení každých šesť mesiacov.
Počas týchto 6 mesiacov ministri z vlády tejto krajiny predsedajú zasadnutiam Rady, určujú ich program v rôznorodých oblastiach politiky a podporujú dialóg s ostatnými inštitúciami EÚ.
Dátumy predsedníctiev Estónska:
júl až december 2017
Estónskou komisárkou v Európskej komisii je Kadri Simsonová, ktorá je zodpovedná za energetiku.
Komisia je v každej krajine EÚ zastúpená prostredníctvom miestnej kancelárie, nazývanej „zastúpenie“. Viac informácií o Zastúpení Európskej komisie v Estónsku.
Estónsko má v Európskom hospodárskom a sociálnom výboresedem zástupcov. S týmto poradným orgánom, ktorý zastupuje zamestnávateľov, zamestnancov a iné záujmové skupiny, sa konzultujú návrhy právnych predpisov s cieľom získať lepší prehľad o možných zmenách v oblasti pracovnej a sociálnej situácie v rôznych krajinách.
Estónsko má v Európskom výbore regiónovsedem zástupcov. Európsky výbor regiónov združuje regionálnych a miestnych zástupcov. S týmto poradným orgánom sa konzultujú návrhy právnych predpisov s cieľom zabezpečiť, aby sa v týchto predpisoch zohľadňovali perspektívy každého regiónu EÚ.
Estónsko komunikuje s inštitúciami EÚ aj prostredníctvom svojho stáleho zastúpenia v Bruseli. Jeho hlavnou úlohou ako „veľvyslanectva Estónska pri EÚ“ je zabezpečiť, aby sa záujmy a politiky krajiny brali v EÚ na vedomie a čo najúčinnejšie sa presadzovali.
Rozpočet a financovanie
Koľko Estónsko prispieva do EÚ a koľko z nej dostáva?
Rozpočet EÚ je nástroj, ktorý zabezpečuje, aby v Európe aj naďalej vládla demokracia, mier a prosperita a aby bola konkurencieschopným hráčom. EÚ ho využíva na financovanie svojich priorít a veľkých projektov, ktoré by väčšina jednotlivých krajín EÚ nedokázala financovať sama.
Prínosy členstva v EÚ výrazne presahujú výšku príspevkov do rozpočtu EÚ. Tu je len niekoľko príkladov: všetky členské štáty môžu využívať výhody jednotného trhu, rovnakého prístupu k spoločným výzvam súvisiacim s migráciou, terorizmom a zmenou klímy, ako aj konkrétne prínosy, napríklad lepšiu dopravnú infraštruktúru, modernejšie a digitalizované verejné služby a špičkovú lekársku starostlivosť.
Finančné príspevky členských krajín do rozpočtu EÚ sú rozdelené spravodlivo. Čím väčšie je hospodárstvo vašej krajiny, tým viac krajina prispieva, a naopak.
Rozpočet EÚ nie je o tom, kto koľko prispel a koľko dostal, ale o spoločnej snahe zlepšovať život v Európe aj vo svete pre nás všetkých.
Rozpočtové výdavky a príjmy EÚ podľa krajiny a roka
Projekty s finančnou podporou EÚ v Estónsku
Finančné prostriedky z rozpočtu EÚ pomáhajú financovať programy a projekty vo všetkých krajinách EÚ, napríklad stavať cesty, dotovať výskumných pracovníkov či chrániť životné prostredie.
Viac informácií o tom, ako Estónsko využíva finančné prostriedky EÚ, a o fondoch obnovy vo vašej krajine alebo regióne.