Melína Merkúri minden cselekedetét odaadás és szenvedély fűtötte. Színpadi és filmszínésznőként reflektorfényben élt, majd harcba szállt a Görögországban 1967-ben hatalomra jutó fasiszta junta ellen, később pedig politikusként a kultúra népszerűsítéséért és előmozdításáért emelt szót.
Közéleti szerepvállalás
Melína Merkúri már ismert színházi színésznő volt Görögországban, amikor a „Vasárnap soha” című filmben nyújtott, díjnyertes alakításával nemzetközi hírnévre tett szert. A politikával az 1967-es görögországi puccs hatására került kapcsolatba: a következő években igyekezett világszerte minden követ megmozdítani, hogy megdöntse az ezredesek juntájának hatalmát. Miután 1974-ben a demokrácia helyreállt, Melína Merkúri visszatért hazájába, és politikusi pályára lépett. Ő volt Görögország leghosszabb ideig hivatalban lévő kultuszminisztere. A görög és az európai kultúra védelmezőjeként számos eredményt ért el, melyek közül az egyik az Európa Kulturális Fővárosa kezdeményezés létrehozása volt.
Jövőkép Európa számára
A Tanács első soros görög elnöksége idején, 1983-ban Melína Merkúri összehívta az akkor még tíz tagállamból álló EU kultuszminisztereit.
Arra szólította föl kultuszminiszter kollégáit, hogy fogjanak össze és együttes erőfeszítéssel ösztönözzék a kulturális tudatosságot Európa-szerte. Ez volt az európai kultuszminiszterek első – azóta rendszeressé vált, és a mai napig folytatódó – találkozója.
Melína Merkúri a sajtóval beszél az első Európa Kulturális Fővárosa esemény elindítása előtt 1985-ben, Athénban.
Kiadványok
További információk Melína Merkúri életéről, munkásságáról és az európai projekthez való hozzájárulásáról