Skip to main content

Melina Mercouriová: herečka, bojovnice proti fašismu, propagátorka kultury

Život a doba

Melina Mercouriová si nejprve vydobyla slávu jako divadelní herečka doma v Řecku. Díky oceňované roli ve filmu „Nikdy v neděli“ se poté stala hvězdou světového formátu. Po státním převratu v Řecku v roce 1967 se aktivně zapojila do politického dění a po celém světě vedla kampaň za odstranění vojenské junty ve své domovské zemi. Poté, co se v roce 1974 vrátilo Řecko na cestu demokracie, se vrátila do vlasti a zahájila politickou kariéru. Stala se nejdéle sloužící řeckou ministryní kultury a jako zastánkyně řecké a evropské kultury dosáhla řady úspěchů, zejména jako autorka projektu Evropské hlavní město kultury.

Vize pro Evropu

Jako řecká ministryně kultury pak Mercouriová v roce 1983 zorganizovala během prvního řeckého předsednictví v Radě schůzku ministrů kultury ostatních devíti členských zemí EU.

Během ní pak na ostatní ministry apelovala, aby se připojili k její snaze o zvýšení kulturního povědomí v Evropě. Jednalo se tak o zcela první z pravidelných zasedání ministrů kultury Evropy, které se konají dodnes.

Melina Mercouri talks to the press
Melina Mercouri talks to the press ahead of the launch of the first European Capital of Culture in Athens, 1985.
Melina Mercouri Foundation

Projev Meliny Mercouriové k novinářům před zahájením prvního ročníku Evropského hlavního města kultury v Aténách v roce 1985.

 

Publikace

Další informace o životě a díle Meliny Mercouriové a jejím podílu na evropské integraci

Další informace