Põhisisu juurde

Melina Mercouri: näitlejanna, kultuuritegelane ja fašismi vastu võitleja

Elu ja tegevus

Melina Mercouri oli tuntud Kreeka teatrinäitleja, enne kui ta saavutas rahvusvahelise tuntuse auhinnatud rolliga filmis „Never on Sunday“. Poliitikas hakkas ta aktiivselt osalema pärast Kreekas 1967. aastal toimunud riigipööret, otsides kogu maailmas toetust kolonelide hunta kukutamisele. Pärast demokraatia taastamist 1974. aastal pöördus Mercouri tagasi kodumaale ning alustas poliitilist karjääri. Temast sai kõige kauem ametis olnud Kreeka kultuuriminister ning tema tegevust Kreeka ja Euroopa kultuuriedendajana saatsid paljud saavutused, millest kerkib kõige eredamalt esile Euroopa kultuuripealinna algatuse käivitamine.

Euroopa visioon

Kreeka kultuuriministrina korraldas Mercouri 1983. aastal Kreeka esimese eesistumise ajal kohtumise ülejäänud üheksa ELi liikmesriigi kultuuriministritega.

Mercouri ärgitas teisi ministreid ühinema oma jõupingutustega, mille eesmärk oli suurendada kogu Euroopas kultuuriteadlikkust See oli esimene kohtumine nüüd juba korrapäraseks saanud ja siiani jätkuvast Euroopa kultuuriministrite kohtumiste seeriast.

Melina Mercouri talks to the press
Melina Mercouri talks to the press ahead of the launch of the first European Capital of Culture in Athens, 1985.
Melina Mercouri Foundation

Melina Mercouri kõneleb ajakirjanikega enne esimese Euroopa kultuuripealinna ürituste programmi avamist Ateenas 1985. aastal

 

Väljaanded

Lähemalt Melina Mercouri elust, tööst ja tema panusest Euroopa projekti