Prejsť na hlavný obsah

Melina Mercouriová: herečka, bojovníčka proti fašizmu a patrónka kultúry

Život v plynutí času

Skôr, než sa stala medzinárodnou hviezdou vďaka role vo filme „Nikdy nie v nedeľu“, za ktorú získala aj ocenenia, bola Melina Mercouriová poprednou divadelnou herečkou v Grécku. Do politiky vstúpila v čase štátneho prevratu v Grécku v roku 1967 a nasledujúce roky viedla celosvetovú kampaň za odstránenie plukovníckej junty. Po obnovení demokracie v roku 1974 sa Mercouriová vrátila do vlasti, aby rozbehla politickú kariéru. Stala sa najdlhšie pôsobiacou gréckou ministerkou kultúry a ako patrónka gréckej a európskej kultúry dosiahla mnoho úspechov, najmä vytvorenie iniciatívy Európske hlavné mesto kultúry.

Vízia pre Európu

Ako grécka ministerka kultúry zorganizovala v roku 1983 zasadnutie s ministrami kultúry ďalších deviatich členských štátov EÚ, ktoré sa uskutočnilo počas prvého gréckeho predsedníctva Rady.

Na tomto zasadnutí vyzvala ostatných ministrov, aby sa pridali k jej úsiliu o zvýšenie kultúrneho povedomia v celej Európe. Bolo to prvé z pravidelných zasadnutí európskych ministrov kultúry, ktoré pokračujú dodnes.

Melina Mercouri talks to the press
Melina Mercouri talks to the press ahead of the launch of the first European Capital of Culture in Athens, 1985.
Melina Mercouri Foundation

Melina Mercouriová v rozhovore s novinármi pred otvorením projektu prvého Európskeho hlavného mesta kultúry v Aténach v roku 1985.

 

Publikácie

Ďalšie informácie o živote a práci Meliny Mercouriovej a o jej príspevku k európskemu projektu

Ďalšie informácie