Přehled
- Úloha: poskytovat finanční prostředky na projekty, kterými EU realizuje své cíle, a to v rámci EU i mimo ni
- Prezidentka: Nadia Calviño
- Správní rada: jeden zástupce za každou zemi EU a jeden zástupce z Evropská komise
- Zřízení: 1958
- Sídlo: Lucemburk
- Internetové stránky: Evropská investiční banka
Evropskou investiční banku společně vlastní státy Evropské unie. Jejím posláním je:
- posilovat evropský potenciál z hlediska zaměstnanosti a růstu
- podporovat opatření přijímaná ke zmírnění změny klimatu
- podporovat politiku EU za hranicemi Unie.
Náplň činnosti EIB
Banka si na kapitálových trzích vypůjčuje peníze, které pak za výhodných podmínek poskytuje ve formě úvěrů na projekty, kterými EU realizuje své cíle. Asi 90 % úvěrů EIB poskytuje v rámci EU. Žádné z těchto prostředků nepochází z rozpočtu EU.
EIB poskytuje 3 základní typy produktů a služeb:
- Úvěry – asi 90 % jejího celkového finančního závazku. Banka půjčuje klientům všech velikostí na podporu růstu a zaměstnanosti. Tato podpora často pomáhá přilákat další investory.
- Kombinování zdrojů financování (tzv. blending) – umožňuje klientům spojit financování z EIB s dalšími investicemi.
- Poradenství a technická pomoc – maximalizuje hodnotu investic.
Úvěry nad 25 milionů eur poskytuje EIB přímo. V případě menších půjček otevírá úvěrové linky pro finanční instituce, které pak půjčují finanční prostředky svým věřitelům.
Složení
Akcionáři EIB jsou všechny země EU. Rozhodnutí v souvislosti s EIB přijímají tyto orgány:
- Rada guvernérů, kterou tvoří ministři (většinou ministři financí) všech zemí EU. Rada stanovuje obecnou úvěrovou politiku banky.
- Správní rada, které předsedá prezident/ka EIB, se skládá z 28 členů jmenovaných členskými státy EU a jednoho člena jmenovaného Evropskou komisí. Správní rada schvaluje úvěrové a výpůjční operace.
- Řídící výbor je výkonným orgánem banky, který se stará o její každodenní chod.
Výbor pro audit kontroluje, zda jsou operace EIB prováděny v souladu s příslušnými postupy.
Jednotlivé útvary banky pak plní rozhodnutí jejího vedení.
Jak EIB funguje?
Na základě hodnoty každého projektu a příležitostí, které právě nabízí finanční trh, přijímá rozhodnutí o výpůjčních a úvěrových operacích. V rámci EU sleduje konkrétní úvěrové priority. Za hranicemi EU podporuje po celém světě politiku Evropské unie v oblasti rozvojové spolupráce.
Jako nezávislý subjekt přijímá banka rozhodnutí o svých výpůjčních a úvěrových operacích samostatně. Banka spolupracuje s ostatními orgány EU, zejména s Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou EU.
EIB a vy
Pokud podnikáte nebo pracujete ve veřejném sektoru a máte na starost projekty, které by mohly přispět k realizaci cílů politiky EU, můžete zkusit zažádat o půjčku od EIB. Žádost lze EIB zaslat e-mailem, prostřednictvím webového formuláře nebo přes její zastoupení. Musíte uvést dostatek informací, aby mohla banka na jejich základě posoudit, zda projekt splňuje úvěrové cíle a stojí na dobrém obchodním záměru.

Evropský investiční fond (EIF)
EIB je většinovým akcionářem Evropského investičního fondu (EIF), který poskytuje finanční prostředky malým a středním podnikům prostřednictvím nástrojů rizikového a rozvojového kapitálu a rizikového financování. Dalšími akcionáři fondu jsou Evropská komise a finanční instituce z celé Evropy. Fond byl zřízen v roce 1994 a působí ve všech členských zemích EU, v kandidátských zemích, v Lichtenštejnsku a v Norsku.
Mezi produkty EIF patří:
– rizikový a rozvojový kapitál a mikrofinancování pro malé a střední podniky, zejména začínající a inovativní firmy
– záruky pro finanční instituce ke krytí úvěrů pro malé a střední podniky
– pomoc zemím EU a zemím, které se připravují na přistoupení k EU, za účelem rozvoje jejich trhů s rizikovým kapitálem.
Pokud podnikáte a potřebujete finanční pomoc, obraťte se na zprostředkovatele EIF ve vaší zemi a zjistěte si, zda nemáte nárok na některý z kapitálových či dluhových produktů.