Prejsť na hlavný obsah

História Európskej únie 2000 – 2009

Ďalšie rozširovanie

Euro sa stáva novou menou pre milióny Európanov. Dátum 11. september 2001 sa stáva synonymom medzinárodného terorizmu po tom, čo boli unesené civilné lietadlá nasmerované na budovy v New Yorku a Washingtone. Krajiny začínajú užšie spolupracovať v boji proti trestnej činnosti. Rozdelenie Európy na východnú a západnú sa definitívne končí v roku 2004, keď k EÚ pristupuje 10 nových krajín. V roku 2007 nasledujú Bulharsko a Rumunsko. Svetové hospodárstvo zasiahla v septembri 2008 finančná kríza. Lisabonská zmluva prináša moderné inštitúcie a efektívnejšie pracovné metódy.

26. februára 2001 – Zmluva z Nice

Hlavy členských štátov EÚ podpisujú Zmluvu z Nice. Jej cieľom je reformovať inštitúcie tak, aby sa mohla EÚ pripraviť na ďalšiu veľkú skupinu nových členov a mohla efektívne fungovať aj po tom, čo sa počet jej členských krajín zvýši na 25. Platnosť nadobúda 1. februára 2003.

11. septembra 2001 – Teroristické útoky v Spojených štátoch amerických

Dňa 11. septembra 2001 unesú teroristi lietadlá a nasmerujú ich do dvoch veží Svetového obchodného centra v New Yorku a budovy Pentagonu vo Washingtone. Zomrie takmer 3 000 ľudí. Krajiny EÚ stoja v boji proti medzinárodnému teroru pevne po boku Spojených štátov.

1. januára 2002 – V 12 krajinách EÚ sa zaviedli eurobankovky a mince

Eurobankovky a euromince sa v 12 krajinách EÚ stávajú zákonnou menou (Grécko vstúpilo do eurozóny v roku 2001 a po roku 2002 nasledujú ďalšie krajiny). Ich tlač, razenie a distribúcia predstavujú rozsiahlu logistickú operáciu. Bankovky sú pre všetky krajiny rovnaké. Mince majú štandardizovanú jednu stranu, druhá strana znázorňuje národné symboly.

31. marca 2003 – Operácie na udržiavanie mieru na Balkáne

EÚ v rámci svojej zahraničnej a bezpečnostnej politiky uskutočňuje mierové operácie na Balkáne – najprv v bývalej Juhoslovanskej republike Macedónsko (dnes Severné Macedónsko) a neskôr v Bosne a Hercegovine. V obidvoch prípadoch prichádzajú mierové sily EÚ namiesto jednotiek NATO.

1. mája 2004 – 10 nových krajín

Osem krajín strednej a východnej Európy – Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Slovinsko – vstupuje spolu s Cyprusom a Maltou do EÚ, čím sa definitívne končí rozdelenie Európy, ku ktorému došlo po druhej svetovej vojne.

29. mája až 1. júna 2005 – Ústava EÚ

Voliči vo Francúzsku a Holandsku odmietajú Zmluvu o Ústave pre Európu, ktorú v októbri 2004 podpísalo 25 členských štátov EÚ.

1. januára 2007 – EÚ privítala Bulharsko a Rumunsko

Ďalšie dve krajiny z východnej Európy – Bulharsko a Rumunsko – pristupujú k EÚ, čím sa počet členských štátov zvyšuje na 27.

13. decembra 2007 – Lisabonská zmluva

Všetkých 27 krajín podpisuje Lisabonskú zmluvu, ktorou sa menia predchádzajúce zmluvy. Jej cieľom je dosiahnuť, aby sa EÚ stala demokratickejšou, efektívnejšou a transparentnejšou, a teda schopnou vyrovnať sa s globálnymi výzvami, ako sú klimatické zmeny, bezpečnosť a udržateľný rozvoj. Lisabonskú zmluvu ratifikujú všetky krajiny EÚ, účinnosť nadobúda 1. decembra 2009.

September 2008 – Globálna hospodárska kríza

Svetové hospodárstvo zasahuje významná finančná kríza. Problémy sa začínajú s hypotekárnymi úvermi v Spojených štátoch. S problémami sa musia vysporiadať aj viaceré európske banky. Kríza vedie k užšej hospodárskej spolupráci medzi krajinami EÚ.