A második világháborúban az ellenállás oldalán harcoló Leonilde „Nilde” Iotti meghatározó alakja volt az olasz kommunista pártnak (PCI), ahol kiállt a nők jogai mellett. A méltányos és egyenlő Európa eszméje mellett elkötelezett politikusként Nilde Iotti eltökélten küzdött azért, hogy az általános választójogot európai szinten is kivívja.
Közéleti szerepvállalás
A II. világháború végét követően Nilde Iotti az olasz kommunista párt irányítása alatt álló Olasz Nők Uniójának egyik fő szervezőjévé vált. 1945-ben a nők elnyerték a teljes választójogot, így Iotti jelentős támogatást tudhatott magáénak a női választók körében. 1946-ban bejutott az Alkotmányozó Gyűlésbe, ahol az új köztársasági alkotmány családpolitikai részének kidolgozásáért felelt.
Pályafutása során mindvégig elszántan küzdött a nők jogaiért. Síkra szállt a válást és abortuszt Olaszországban legalizáló törvények elfogadásáért, és erőfeszítései sikeresnek bizonyultak ezen a két – a nőjogi mozgalom tagjai számára igen fontos – területen.
Jövőkép Európa számára
Nilde Iotti 1969-ben az Európai Parlament képviselője lett. E szerepkörben fő feladatának a nyílt európai parlamenti választások előmozdítását tartotta, hogy az európai polgárok közvetlenül választhassák meg képviselőiket. Meggyőződése volt, hogy ez megkérdőjelezhetetlen legitimitást és hitelt adna az Európai Parlamentnek ahhoz, hogy a polgárok nevében fellépjen.
Nilde Iottinak és munkatársainak az erőfeszítéseit siker koronázta, és 1979-ben sor kerülhetett az első közvetlen európai választásokra. Nem sokkal később búcsút vett egy évtizedes képviselői pályafutásától, melynek során a Külügyi Bizottságban is szerepet vállalt. 1997-ben a 47 tagállamot számláló emberi jogi szervezet, az Európa Tanács alelnökévé választották.
Nilde Iotti az Európai Parlament 1979-es elnökválasztásán
Kiadványok
További információk Nilde Iotti életéről, munkásságáról és az európai integrációhoz való hozzájárulásáról