Leonilde „Nilde“ Iottiová bola počas druhej svetovej vojny účastníčkou odboja a stala sa jednou z najvýznamnejších predstaviteliek Komunistickej strany Talianska (PCI) bojujúcich za práva žien. Iottiová ako politička s odhodlaním vytvoriť spravodlivú a rovnoprávnu Európu sa zasadzovala o to, aby sa jej boj za všeobecné volebné právo pre ženy dostal do povedomia aj na európskej úrovni.
Život v plynutí času
Po skončení druhej svetovej vojny sa Nilde Iottiová stala hlavnou organizátorkou Únie talianskych žien zloženej prevažne z komunistiek. Keď ženy získali v roku 1945 plné volebné právo, Iottiovej sa dostalo výraznej podpory od voličiek. V roku 1946 tak bola zvolená do Ústavodarného zhromaždenia, kde dostala úlohu vypracovať do novej ústavy republiky kapitoly venované rodinnej politike.
Počas celej svojej politickej kariéry tvrdo bojovala za práva žien, pričom podporovala a úspešne presadila zavedenie zákonov upravujúcich rozvod a umelé prerušenie tehotenstva, ktoré boli pre členky ženského hnutia hlavnými prioritami.
Vízia pre Európu
V roku 1969 sa Nilde Iottiová stala poslankyňou Európskeho parlamentu. Prioritou jej poslaneckej kariéry bolo presadiť verejnú voľbu do Európskeho parlamentu, v ktorej by si európski občania priamo volili svojich zástupcov. Iottiová bola presvedčená o tom, že takto získa Parlament dôveru a jasný mandát vystupovať v mene občanov.
Úsilie Nilde Iottiovej a jej kolegov prinieslo ovocie v roku 1979, keď sa konali prvé priame voľby do Európskeho parlamentu. Krátko na to potom svoju desaťročnú kariéru v Parlamente, počas ktorej pôsobila aj v parlamentnom výbore pre zahraničné veci, ukončila. V roku 1997 bola zvolená za podpredsedníčku Rady Európy – organizácie pre ľudské práva, ktorá združuje 47 členských štátov.
Nilde Iottiová počas voľby predsedu Európskeho parlamentu v roku 1979.
Publikácie
Ďalšie informácie o živote a práci Nilde Iottiovej a o jej príspevku k európskemu projektu