Prehľad
- Úloha: poskytuje finančné prostriedky na projekty, ktoré prispievajú k dosiahnutiu cieľov EÚ, a to v rámci EÚ aj mimo nej
- Prezident: Werner Hoyer
- Predstavenstvo: tvorí ho jeden člen za každú krajinu EÚ a jeden člen z Európskej komisie
- Rok vzniku: 1958
- Sídlo: Luxemburg (Luxembursko)
- Webové sídlo: Európska investičná banka
Európska investičná banka (EIB) je v spoločnom vlastníctve krajín EÚ. Jej cieľom je:
- podporovať potenciál Európy v oblastiach zamestnanosti a rastu,
- podporovať opatrenia na zmiernenie zmeny klímy,
- presadzovať politiky EÚ mimo Únie.
Čo robí EIB?
Požičiava si peniaze na kapitálových trhoch a za výhodných podmienok poskytuje úvery na investície, ktoré podporujú ciele EÚ. Približne 90 % úverov sa realizuje v rámci EÚ. Banka nevyužíva nijaké finančné prostriedky z rozpočtu EÚ.
EIB poskytuje 3 hlavné typy produktov a služieb :
- Úvery – tvoria približne 90 % jej celkových finančných záväzkov. Banka požičiava klientom všetkých veľkostí s cieľom podporiť rast a zamestnanosť a táto podpora často pomáha pritiahnuť ďalších investorov.
- Kombinované financovanie – klientom umožňuje kombinovať financovanie EIB s inými investíciami.
- Poradenstvo a technická pomoc – cieľom je maximalizácia hodnoty peňazí.
EIB poskytuje priame úvery v sume vyše 25 miliónov EUR. V prípade menších úverov otvára úverové linky pre finančné inštitúcie, ktoré potom požičiavajú prostriedky veriteľom.
Zloženie
Všetky krajiny EÚ sú akcionármi EIB. Rozhodnutia EIB prijímajú tieto orgány:
- Rada guvernérov, ktorú tvoria ministri (hlavne ministri financií) zo všetkých krajín EÚ. Určuje všeobecnú úverovú politiku.
- Predstavenstvo na čele s prezidentom banky tvorí 28 členov, ktorých vymenúvajú krajiny EÚ, a jeden člen, ktorého vymenúva Európska komisia. Predstavenstvo schvaľuje operácie poskytovania a prijímania pôžičiek.
- Riadiaci výbor je výkonný orgán banky, ktorý zabezpečuje bežnú ekonomickú činnosť.
Výbor audítorov kontroluje správnosť vedenia operácií EIB.
Jednotlivé oddelenia banky vykonávajú rozhodnutia vedenia.
Ako funguje EIB?
Rozhoduje o prijímaných a poskytovaných úveroch na základe výhodnosti každého projektu a príležitostí dostupných na finančných trhoch. V rámci EÚ má osobitné úverové priority . Mimo EÚ podporuje politiky Únie v oblasti rozvoja a spolupráce na celom svete.
Ako nezávislý orgán banka prijíma vlastné rozhodnutia o svojich prijímaných a poskytovaných úveroch. Spolupracuje s ostatnými inštitúciami EÚ, najmä s Európskou komisiou, Európskym parlamentom a Radou EÚ.
EIB a vy
Ak podnikáte alebo pracujete vo verejnom sektore a máte projekt, ktorý by mohol prispieť k dosiahnutiu cieľov politiky EÚ, mohli by ste mať nárok na úver z EIB. Ak chcete požiadať o úver , kontaktujte EIB prostredníctvom e-mailu, online formulára alebo kancelárií EIB s uvedením dostatočných informácií, ktoré umožnia banke posúdiť, či váš projekt spĺňa ciele úveru a obsahuje dobre vypracovaný podnikateľský plán.

Európsky investičný fond (EIF)
EIB je väčšinovým akcionárom Európskeho investičného fondu (EIF), ktorý poskytuje finančné prostriedky malým a stredným podnikom (MSP) prostredníctvom nástrojov rizikového kapitálu a rizikového financovania. Ďalšími akcionármi sú Európska komisia a finančné inštitúcie z celej Európy. Fond bol zriadený v roku 1994 a je aktívny vo všetkých krajinách EÚ, potenciálnych členských štátoch, Lichtenštajnsku a Nórsku.
Medzi produkty EIF patria:
– rizikový kapitál a mikrofinancovanie pre MSP, najmä pre nové a inovatívne spoločnosti,
– záruky pre finančné inštitúcie, ktoré kryjú úvery pre MSP,
– pomoc krajinám EÚ a krajinám v prístupovom procese do EÚ s cieľom rozvinúť ich trhy s rizikovým kapitálom.
Ak ste podnikateľ a máte záujem o financovanie, obráťte sa na sprostredkovateľov EIF vo svojej krajine, aby ste zistili, či máte nárok na financovanie formou pôžičiek a rizikového kapitálu.