Pāriet uz galveno saturu

Pārskats

Galvaspilsēta: Kopenhāgena

ES oficiālā valoda: dāņu

ES dalībvalsts: kopš 1973. gada 1. janvāra

Valūta: Dānijas krona (DKK). Dānija iestāšanās sarunās ir vienojusies par izņēmuma klauzulu, proti, tai nav pienākuma ieviest eiro.

Šengenas zonaŠengenas zonā kopš 2001. gada 25. marta

Skaitļiģeogrāfiskā platībaiedzīvotāju skaitsiekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju, izteikts kā pirktspējas līmenis (PSL)

Valsts iekārta

Dānija ir konstitucionāla monarhija. Tajā ir pārstāvības parlamentārā sistēma, kurā valdības vadītājs ir premjerministrs, bet valsts galva – monarhs, kura rokās oficiāli ir izpildvara, lai gan faktiski tā pienākumi ir tikai reprezentatīvi un ceremoniāli. Karalistē ietilpst arī divas autonomas valstis, kas atrodas Atlantijas okeānā un nav ES dalībvalstis. Tās ir Fēru Salas un Grenlande.

Atrašanās vieta ES kartē

Tirdzniecība un ekonomika

Dānijas ekonomikas svarīgākās nozares 2020. gadā bija valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālā aprūpe (21,5 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi (19,3 %) un rūpniecība (18,2 %).

52 % no Dānijas eksporta nokļūst ES iekšējā tirdzniecībā (14 % Vācijā un 9 % Zviedrijā), bet ārpus ES galvenie eksporta partneri ir ASV (11 %) un Norvēģija (6 %).

69 % importa ir no ES dalībvalstīm (22 % no Vācijas, 13 % no Zviedrijas un 9 % no Nīderlandes), bet ārpus ES galvenie importa partneri ir Ķīna (8 %) un Norvēģija (4 %).

Dānija Eiropas Savienībā

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 14 deputāti no Dānijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Dānijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Dānijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs, atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

ES Padomei nav pastāvīga priekšsēdētāja (kāds ir, piemēram, Komisijai vai Parlamentam). Padomes prezidentūru, kas ilgst 6 mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo 6 mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Dānijas prezidentūras termiņi:

1973. gada jūlijs–decembris | 1978. gada janvāris–jūnijs | 1982. gada jūlijs–decembris | 1987. gada jūlijs–decembris | 1993. gada janvāris–jūnijs | 2002. gada jūlijs–decembris | 2012. gada janvāris–jūnijs

ES Padomes prezidentūra

Pašreizējā prezidentūra ES Padomē

Eiropas Komisija

Dānijā Eiropas Komisijas komisāres amatam tika izraudzīta Margrēte Vestagere. Viņas kā priekšsēdētājas izpildvietnieces pārziņā ir digitālajam laikmetam gatava Eiropa.

Komisijai katrā ES valstī ir savs vietējais birojs, tā sauktā pārstāvniecība.

Komisijas pārstāvniecība Dānijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Dānijai ir 9 pārstāvjiEiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba tirgū un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Dānijai ir 9 pārstāvjiEiropas Reģionu komitejā – ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, lai nodrošinātu, ka tajos ir ņemta vērā pašvaldību un reģionu nostāja.

Pastāvīgā pārstāvniecība Eiropas Savienībā

Dānijas pastāvīgā pārstāvniecība, kas atrodas Briselē, nodrošina saikni starp Dāniju un ES struktūrām. Tā savā ziņā ir kā Dānijas “vēstniecība” ES, kuras galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt Dānijas intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Dānija iemaksā, un cik tā saņem?

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi un atkarībā no tās rocības. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi.
ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale; tas drīzāk atspoguļo visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzības. 

Dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Dānijā

Nauda, ko Dānija iemaksā ES budžetā, palīdz ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Uzziniet, kā Dānija izmanto ES finansējumu.