Pāriet uz galveno saturu

Pārskats

Valsts iekārta

Nīderlande ir parlamentāra konstitucionāla monarhija, kuras valdības vadītājs ir premjerministrs un valsts galva – karalis. Izpildvara ir ministru padomei. Valsts ir sadalīta 12 provincēs, kas sīkāk iedalītas 342 pašvaldībās. Ūdens resursu apsaimniekošanas nolūkos Nīderlande ir iedalīta arī 21 ūdenstilpju apgabalā; katram no tiem ir sava valde. Nīderlandes Karalistes daļa ir arī 6 aizjūras zemes un teritorijas Karību jūrā. Taču ES sastāvā šīs teritorijas neietilpst.

Tirdzniecība un ekonomika

Nīderlande Eiropas Savienībā ieņem ceturto vietu pēc IKP uz vienu iedzīvotāju (46 300 EUR), kas krietni pārsniedz ES vidējo rādītāju (35 500 EUR). Tajā saražo 5,9 % no ES kopējā IKP.

(Avots: Eurostat dati par IKP uz vienu iedzīvotāju un IKP)

(Avots: Eurostat dati par eksportu un importu)

Nīderlande Eiropas Savienībā

Budžets un finansējums

Cik naudas Nīderlande iemaksā ES budžetā un cik no tā saņem?   

ES budžets ir rīks, kas nodrošina, ka Eiropa aizvien ir demokrātiska, miermīlīga, pārticīga un konkurētspējīga. ES to izmanto, lai finansētu savas prioritātes un lielus projektus, kurus vairums ES valstu vienas pašas nevarētu finansēt.

Ieguvumi no dalības ES ar uzviju atsver iemaksas ES budžetā, un tam ir daudz piemēru. Visas dalībvalstis gūst labumu no dalības vienotajā tirgū, no vienotas pieejas kopīgajām migrācijas, terorisma un klimata pārmaiņu radītajām problēmām un izmanto tādas konkrētas priekšrocības kā labāka transporta infrastruktūra, modernizēti un digitalizēti sabiedriskie pakalpojumi un progresīva medicīniskā aprūpe.

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi.

ES budžets nenozīmē tikai došanu un ņemšanu: tas vērsts uz kopīgiem centieniem padarīt Eiropu un pasauli par labāku vietu mums visiem.

ES budžeta izdevumi un ieņēmumi pa valstīm un gadiem

  

ES finansēti projekti Nīderlandē

ES budžeta līdzekļi palīdz visās ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Uzziniet vairāk par to, kā Nīderlande izmanto ES finansējumu, un par atveseļošanas līdzekļiem jūsu valstī vai reģionā.