Prejsť na hlavný obsah

Prehľad

Politický systém

Holandsko je parlamentná konštitučná monarchia. Na čele vlády je predseda vlády a hlavou štátu je panovník. Výkonnú moc má rada ministrov. Krajina je rozdelená na 12 provincií a 342 obcí. Okrem toho sa delí aj na 21 vodohospodárskych oblastí, ktoré riadi výkonná rada s právomocou v otázkach hospodárenia s vodou. Súčasťou Holandského kráľovstva je aj šesť zámorských krajín a území v Karibiku. Tieto územia však nie sú súčasťou EÚ.

Obchod a hospodárstvo

Holandsko má tretí najvyšší HDP na obyvateľa v Európskej únii vo výške 48 900 EUR, čo je výrazne nad priemerom EÚ (37 600 EUR). Predstavuje 6,3 % celkového HDP EÚ.

(Zdroj: Eurostat – údaje o HDP na obyvateľa a HDP)

(Zdroj: Eurostat – údaje o vývoze a dovoze)

Holandsko v EÚ

Rozpočet a financovanie

Koľko Holandsko prispieva do EÚ a koľko z nej dostáva?   

Rozpočet EÚ je nástroj, ktorý zabezpečuje, aby v Európe aj naďalej vládla demokracia, mier a prosperita a aby bola konkurencieschopným hráčom. EÚ ho využíva na financovanie svojich priorít a veľkých projektov, ktoré by väčšina jednotlivých krajín EÚ nedokázala financovať sama.

Prínosy členstva v EÚ výrazne presahujú výšku príspevkov do rozpočtu EÚ. Tu je len niekoľko príkladov: Všetky členské štáty môžu využívať výhody jednotného trhu, rovnakého prístupu k spoločným výzvam súvisiacim s migráciou, terorizmom a so zmenou klímy, ako aj konkrétne prínosy, napríklad lepšiu dopravnú infraštruktúru, modernejšie a digitalizované verejné služby a špičkovú lekársku starostlivosť.

Finančné príspevky členských krajín do rozpočtu EÚ sa vypočítavajú spravodlivo. Čím väčšie je hospodárstvo krajiny, tým viac krajina prispieva, a naopak.

Rozpočet EÚ nie je o tom, kto koľko prispel a koľko dostal, ale o spoločnej snahe zlepšovať život v Európe aj vo svete pre nás všetkých.

Rozpočtové výdavky a príjmy EÚ podľa krajiny a roka

  

Projekty s finančnou podporou EÚ v Holandsku

Finančné prostriedky z rozpočtu EÚ pomáhajú financovať programy a projekty vo všetkých krajinách EÚ, napríklad stavať cesty, dotovať výskumných pracovníkov či chrániť životné prostredie.

Viac informácií o tom, ako Holandsko využíva finančné prostriedky EÚ, a o fondoch obnovy vo vašej krajine alebo regióne.