Pāriet uz galveno saturu

Eiro laišanai apgrozībā 2002. gada janvārī tika izstrādāts 7 banknošu un 8 monētu dizains. Banknotēm ir viens un tas pats dizains visās eirozonas valstīs. Monētām ir vienāds dizains vienā pusē, bet otra noformēta katrai valstij raksturīgā veidā.

Gadu gaitā pakāpeniski tiek laista apgrozībā eiro banknošu sērija “Eiropa”. Atbildība par tās emitēšanu ir Eiropas Centrālajai bankai (ECB) un nacionālajām centrālajām bankām (NCB). Šīm banknotēm ir uzlaboti drošības elementi un jauns dizains, kas ietver sengrieķu mitologijas varones Eiropas portretu.

Simbols

Nosaukums “eiro” tika izraudzīts 1995. gadā Eiropadomes sanāksmē Madridē.

Simbola € pamatā ir Grieķijas burts epsilon (Є) un pirmais burts vārdā “Eiropa”, bet divas paralēlās līnijas simbolizē stabilitāti.

Eiro ISO kodu — “EUR” — izmanto, lai norādītu uz eiro izteiktām summām, neizmantojot simbolu.

Autortiesības

Eiropas Savienībai, ko pārstāv Eiropas Komisija, pieder autortiesības uz eiro simbolu. ES Intelektuālā īpašuma birojs (preču zīmes un dizainparaugi) dažos gadījumos reģistrē noteiktus logotipus, kas satur eiro simbolu. Tas ir pieļaujami, ja šie logotipi ir pietiekami radoši un atšķiras no oficiālā eiro simbola.

Noteikumi

  • Nosaukumam, ņemot vērā dažādos alfabētus, jābūt vienādam visās ES valodās, “eiro”. Tas attiecas arī uz ES tiesību aktiem. Grieķu alfabētā to pieraksta «ευρώ» un «евро» kirilicā.
  • Daudzskaitļa forma ir pieņemama, ja vien tā nemaina sakni “eir”.
  • Citi rakstības veidi ir pieņemami tādos tiesību aktos, kas nav ES tiesību akti, piemēram, nacionālajos tiesību aktos.
2020. GADA 24. AUGUSTS
“Eiro” un “cents” standartnosaukumi visās ES valodās (60.18 KB)
latviešu
(60.18 KB - PDF)
Lejupielādēt

Lejupielādējiet saspiesto attēlu ar precīzām norādēm (JPG formātā):

2022. GADA 10. JANVĀRIS
Eiro simbols
latviešu
(107.86 KB - ZIP)
Lejupielādēt