Skip to main content

Eurą naudojančios šalys

Eiro ir vistaustāmākais Eiropas integrācijas simbols: to katru dienu izmanto aptuveni 341 miljons cilvēku, padarot to par otro pasaulē visvairāk izmantoto valūtu. Kopējās valūtas priekšrocības uzreiz sajūt ikviens, kas dodas uz ārzemēm vai iepērkas tiešsaistē no tīmekļa vietnēm citās ES valstīs.

Dalībvalstis, kurās lieto eiro

Patlaban eiro (€) ir oficiālā valūta 19 no 27 ES dalībvalstīm, kuras kopā veido eirozonu.

Kā iestāties eirozonā

Lai varētu pievienoties eirozonai, ES dalībvalstīm ir jāizpilda tā sauktie konverģences kritēriji.

Runa ir par saistošiem ekonomiskiem un juridiskiem nosacījumiem, kas 1992. gadā tika noteikti ar Māstrihtas līgumu un kurus sauc arī par Māstrihtas kritērijiem. Kolīdz tie ir izpildīti, visām ES dalībvalstīm, izņemot Dāniju, ir jāievieš eiro un jāiestājas eirozonā.

Līgums neparedz konkrētu grafiku, pēc kura jāiestājas eirozonā. Dalībvalstis drīkst izstrādāt savas stratēģijas eiro ieviešanas kritēriju izpildei.

Eiropas Komisija  un Eiropas Centrālā banka kopīgi izlemj, vai valstis, kas vēlas pievienoties eirozonai, ir izpildījušas attiecīgos nosacījumus, lai ieviestu eiro. Kad ir novērtēts attiecībā uz konverģences kritērijiem panāktais progress, abas iestādes publicē savus secinājumus ziņojumos, kurus pēc konsultēšanās ar Parlamentu un valstu vadītājiem ratificē ECOFIN padome. Ja atzinums ir labvēlīgs, var sākties pieņemšanas process.