Еврото е най-осезаемото проявление на европейската интеграция: около 341 млн. души използват еврото ежедневно, което го поставя на второ място сред най-използваните валути в света. Ползата от общата валута се забелязва веднага от всеки, пътуващ в чужбина или пазаруващ онлайн от уебсайтове в друга държава от ЕС.
Държави членки, които използват еврото
В момента еврото (€) е официалната валута на 20 от 27-те държави — членки на ЕС, които заедно съставляват еврозоната.
Всички държави от ЕС са членове на Икономическия и паричен съюз (ИПС), но 20 от тях са заменили националните си валути с единната валута — еврото. Тези страни формират еврозоната.
Това са държавите, в които еврото все още не е въведено, но те ще влязат в еврозоната, когато изпълнят необходимите условия. В по-голямата си част това са страни, влезли в Съюза през 2004 г., 2007 г. и 2013 г., след като еврото бе пуснато в обращение през 2002 г.
Понякога държави членки могат да се договорят да не прилагат част от законодателството или някои договори на Европейския съюз, както и да постигнат споразумение да не участват в определени области на политиката. Що се отнася до единната валута, такъв е случаят с Дания. Тя запази предишната си валута, след като стана член на ЕС.
Как държавите от ЕС се присъединяват към еврозоната
За да влязат в еврозоната, страните от ЕС трябва да изпълнят т. нар. критерии за конвергенция.
По тези задължителни икономически и правни условия е постигната договореност в Договора от Маастрихт през 1992 г. — те са известни още като „критерии от Мастрихт“. Всички държави от, с изключение на Дания, трябва да приемат еврото и да се присъединят към еврозоната, когато ги изпълнят.
В договора не е определен график за влизане в еврозоната, а е дадена възможност на страните членки да разработват свои стратегии за изпълнение на условията за въвеждане на еврото.
Европейската комисия и Европейската централна банка съвместно преценяват дали кандидатите за въвеждане на еврото са изпълнили условията. След като оценят напредъка по отношение на критериите за конвергенция, двата органа публикуват заключенията си в доклади. Те се ратифицират от Съвета по икономически и финансови въпроси (ECOFIN) след консултации с Парламента и държавните глави. Ако заключенията са благоприятни, процесът на въвеждане на еврото може да започне.