Pāriet uz galveno saturu

ES oficiālā valūta

Eiro kā oficiālā valūta

Eiro ir oficiālā valūta 20 Eiropas Savienības valstīs, kas kopīgi izveidojušas eirozonu.

Dažām ES valstīm vēl nav izdevies izpildīt kritērijus, kas ļauj pievienoties eirozonai, savukārt Dānija ir izvēlējusies tajā neiesaistīties.

Eirozonā eiro ir vienīgais likumīgais maksāšanas līdzeklis. Ja vien nav īpašas vienošanās par maksāšanas līdzekļiem, kreditoriem ir pienākums pieņemt maksājumus eiro.

Puses, kas slēdz vienošanos, var vienoties arī par darījumiem citās oficiālās ārvalstu valūtas (piemēram, ASV dolāru). Tās var arī vienoties par privāti emitētu “naudu”, piemēram, izmantot vietējās valūtas norēķinu sistēmas (kā maksājumi ar kuponiem) vai virtuālo valūtu (piemēram, bitcoin).

Šādos darījumos privātpersonu un uzņēmumu starpā joprojām piemēro nodokļu tiesības, uzņēmējdarbības tiesības, nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas tiesības un citus noteikumus par vispārējas nozīmes preču tirdzniecību. Tomēr valūtas, kam eirozonā nav oficiālās valūtas statusa, netiek regulētas monetārajās tiesībās.

LESD 128. panta 1. punkts nosaka eiro banknošu likumīgā maksāšanas līdzekļa statusu, bet Regulas EK/974/98 11. pantā šāds statuss ir noteikts attiecībā uz eiro monētām.