Põhisisu juurde

Euro esmakordseks käibelelaskmiseks jaanuaris 2002 kujundati 7 pangatähte ja 8 münti. Pangatähtede kujundus on kõigis euroala riikides sama. Müntide esikülje kujundus on ühine, tagakülje kujundus aga erineb riigiti.

Aastate jooksul lastakse järk-järgult käibele pangatähtede Europa seeriaEuroopa Keskpank (EKP) ja riikide keskpangad vastutavad nende täiustatud turvaelementide ja uue kujundusega pangatähtede käibelelaskmise eest, millel on nüüd ka mütoloogilise tegelase Europa portree.

Sümbol

Ühisraha nimetus „euro“ valiti 1995. aastal Madridis toimunud Euroopa Ülemkogu kohtumisel.

Euro sümbol € on inspireeritud kreeka tähest epsilonist (Є), samuti on see sõna „Euroopa“ esimene täht. Sellest läbi jooksvad kaks paralleelset joont sümboliseerivad stabiilsust.

Euro ISO kood on EUR. Euro summade puhul kasutatakse seda juhul, kui sümbolit ei kasutata.

Sümboli autoriõigus

Euro sümboli omanik on Euroopa Ühendus, keda esindab Euroopa Komisjon. Mõningatel juhtudel on aga Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (kaubamärgid ja tööstusdisainilahendused) nõustunud registreerima euro sümbolit sisaldavaid teatavaid logosid. See on lubatud juhul, kui logo on loov ja ametlikust euro sümbolist erinev.

Eeskirjad

  • Nimetus peab kõigis ELi keeltes olema sama – „euro“, võttes arvesse erinevate tähestike eripära. See hõlmab ka ELi õigusakte. Kreeka tähestikus on see „'ευρώ“ ja kirillitsas „евро“.
  • Mitmuse vorme aktsepteeritakse, kui nendega ei muutu sõna tüvi „eur-“.
  • Muid kirjapilte aktsepteeritakse tekstides, mis ei ole ELi õigusaktid (nt siseriiklikes õigusaktides).
24. AUGUST 2020
Sõnade „euro“ ja „sent“ standardkirjapilt teistes ELi keeltes. (60.18 KB)

Laadige alla tihendatud pildifail JPG-vormingus:

10. JAANUAR 2022
Euro sümbol