Mírová Evropa – počátky spolupráce
S cílem ukončit časté a krvavé konflikty, které vyvrcholily druhou světovou válkou, začínají evropští politici budovat to, co dnes známe pod názvem „Evropská unie“.
Prvním krokem k zajištění trvalého míru je Evropské společenství uhlí a oceli založené v roce 1951. V roce 1957 je Římskou smlouvou založeno Evropské hospodářské společenství (EHS) a začíná nová éra stále užší spolupráce v Evropě. V tomto období však také začíná studená válka, která kontinent rozdělí po dobu více než 40 let.
8. května 1945 – konec druhé světové války v Evropě
V Evropě končí druhá světová válka. Kontinent je zničený. Miliony lidí zahynuly, jsou zranění nebo vysídlení. V holokaustu bylo zavražděno šest milionů Židů.
4. dubna 1949 – vznik NATO
Je podepsána Severoatlantická smlouva, kterou se zřizuje aliance NATO, tj. spojenectví mezi Spojenými státy, Kanadou a 10 zeměmi západní Evropy. V roce 2020 má NATO 30 členů, mezi nimi 21 států EU.
5. května 1949 – vzniká Rada Evropy
10 západoevropských zemí vytváří Radu Evropy s cílem prosazovat demokracii a chránit lidská práva a právní stát. 3. září 1953 vstupuje v platnost Evropská úmluva o lidských právech.
9. května 1950 – plán nové politické spolupráce v Evropě
Francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman přichází s plánem hlubší spolupráce. Navrhuje integrovat uhelný a ocelářský průmysl západní Evropy. 9. květen později Evropská unie začne slavit jako Den Evropy.
18. dubna 1951 – Evropské společenství uhlí a oceli
Na základě Schumanova plánu podepisuje 6 zemí smlouvu o společném řízení jejich těžby uhlí a výroby oceli. Takto již žádná země nemůže sama vyrobit válečné zbraně, aby je obrátila proti ostatním, jako tomu bylo v minulosti. Těmito šesti státy jsou Německo, Francie, Itálie, Nizozemsko, Belgie a Lucembursko. Existence Evropského společenství uhlí a oceli začíná v roce 1952.
25. března 1957 – Římské smlouvy
Na základě úspěchu Smlouvy o založení Evropského společenství uhlí a oceli rozšiřuje šest zakládajících zemí spolupráci na další hospodářské oblasti. Zakotvena je ve dvou smlouvách, jimiž se vytváří Evropské hospodářské společenství (EHS) a Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom). Tyto subjekty začínají fungovat 1. ledna 1958.
19. března 1958 – vznik Evropského parlamentu
První zasedání Evropského parlamentního shromáždění, předchůdce dnešního Evropského parlamentu, se koná ve francouzském Štrasburku za účasti zvoleného předsedy Roberta Schumana. Nahrazuje Společné shromáždění Evropského společenství uhlí a oceli. Svůj název 30. března 1962 změní na Evropský parlament.