Zajednica koja raste – pristupaju prve nove članice
Danska, Irska i Ujedinjena Kraljevina pristupaju Europskim zajednicama 1. siječnja 1973., čime se broj država članica povećao na devet. Arapsko-izraelski rat iz listopada 1973. uzrokuje energetsku krizu i gospodarske probleme u Europi.
Demokracija u Europi širi se svrgavanjem diktatura u Grčkoj, Portugalu i Španjolskoj. S regionalnom politikom počinju prva velika ulaganja s ciljem otvaranja radnih mjesta i izgradnje infrastrukture u siromašnijim područjima. Građani 1979. prvi put izravno biraju članove Europskog parlamenta.
1970. – 1980.: zaštita okoliša na dnevnom redu
Europske zajednice donose propise o zaštiti okoliša uvodeći pojam „onečišćivač plaća”. Osnivaju se brojne nevladine organizacije za zaštitu okoliša.
1. siječnja 1973. – od 6 do 9 država članica
Kad su Danska, Irska i Ujedinjena Kraljevina službeno pristupile Europskim zajednicama, broj članica porastao je sa šest na devet.
1973. – Europa je pogođena naftnom krizom
Nakon arapsko-izraelskog sukoba u listopadu države proizvođači nafte s Bliskog istoka znatno povećavaju cijene i ograničavaju prodaju nafte određenim europskim državama. To stvara gospodarske probleme širom EEZ-a.
10. prosinca 1974. – smanjenje razlika među regijama
Kako bi pokazali solidarnost, čelnici EEZ-a dogovorili su uspostavljanje velikog novog fonda u okviru europske regionalne politike. Svrha mu je preusmjeriti novac iz bogatih u siromašna područja za sanaciju cestovnih i komunikacijskih veza, privući ulaganja i omogućiti otvaranje novih radnih mjesta. Europski fond za regionalni razvoj uspostavljen je sljedeće godine.
1974. – 1975.: nove demokracije u Portugalu, Grčkoj i Španjolskoj
Zbacivanjem Salazarova režima u Portugalu, padom vojne diktature u Grčkoj 1974. i smrću generala Franca u Španjolskoj 1975. završava era tih diktatura u Europi. Sve tri zemlje obvezuju se uvesti demokratsko uređenje – važan korak prema budućem članstvu u Europskim zajednicama.
Lipanj 1979. – prvi neposredni izbori za Europski parlament
Europski građani prvi put izravno biraju zastupnike u Europskom parlamentu. Prethodno su zastupnike upućivali nacionalni parlamenti. Zastupnici sjede u paneuropskim klubovima zastupnika, a ne u nacionalnim izaslanstvima.