Pāriet uz galveno saturu

Eiropas Savienības 2019.–2024. gada prioritātes

1 of 1

Nolūks

Pēc 2019. gada maijā notikušajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām ES noteica vairākas prioritātes, kas iezīmē politisko un rīcībpolitisko programmu uz laikposmu līdz 2024. gadam. Šīs prioritātes risina galvenās problēmas, ar kurām saskaras ES un tās iedzīvotāji.

Tās izriet no dialoga starp ES vadītājiem, valstu ministriem, ES iestādēm un Eiropas Parlamentā ievēlēto politisko spēku frakcijām. 2019. gada jūnijā ES vadītāji savas prioritātes izklāstīja ES stratēģiskajā programmā 2019.–2024. gadam. Tā kalpo par iedvesmu Eiropas Komisijas politiskajām prioritātēm, kuras tā formulē ikreiz, pirms sāk savu 5 gadu termiņu.

ES stratēģiskā programma (2019–2024)

2019.–2024. gada stratēģiskajā programmā Eiropadome ir noteikusi četras prioritāras jomas, uz kurām ES iestāžu darbs jāorientē minēto 5 gadu laikā. Šīs jomas atbilst problēmām un iespējām, kas pašreizējā globālajā situācijā ir radušās. Pievēršot tām īpašu uzmanību, ES var nostiprināt savu lomu mūsdienu mainīgajā pasaulē.

Stratēģiskajā programmā izklāstīts arī tas, kā šīs prioritātes īstenot.

4 prioritātes

Pilsoņu un brīvību aizsardzība

Nodrošināt ES ārējo robežu efektīvu kontroli un visaptverošas migrācijas politikas tālāku izstrādi. Cīnīties ar terorismu un pārrobežu un tiešsaistes noziedzību, uzlabojot ES noturību pret dabas un antropogēnām katastrofām.

Spēcīgas un dzīvīgas ekonomiskās bāzes izveide

Veidot noturīgu ekonomiku, padziļinot ekonomisko un monetāro savienību, lai gādātu, ka Eiropa ir labāk sagatavota nākotnē iespējamiem satricinājumiem, pabeigt banku un kapitāla tirgu savienības izveidi, stiprināt eiro starptautisko nozīmi, ieguldīt prasmēs un izglītībā, atbalstīt Eiropas uzņēmumus, izmantot digitālās pārveides iespējas un izstrādāt stabilu rūpniecības politiku.

Klimatneitrālas, videi draudzīgas, taisnīgas un sociālas Eiropas veidošana

Ieguldīt zaļās iniciatīvās, kas uzlabo gaisa un ūdens kvalitāti, veicina lauksaimniecības ilgtspējību un saudzē vides sistēmas un bioloģisko daudzveidību. Radīt efektīvu aprites ekonomiku (kurā preces tiek ražotas tā, lai būtu izturīgākas, atkalizmantojamas, remontējamas, reciklējamas un energoefektīvas) un tādu labi funkcionējošu ES enerģijas tirgu, kas nodrošina ilgtspējīgu, drošu un pietiekami lētu enerģiju. Ātrāk pāriet uz atjaunīgajiem energoresursiem un energoefektivitāti, reizē mazinot ES atkarību no ārējiem enerģijas avotiem. Īstenot Eiropas sociālo tiesību pīlāru.

Eiropas interešu un vērtību pārstāvēšana pasaules mērogā

Veidot stabilu ārpolitiku ar vērienīgu kaimiņattiecību politiku (kas domāta 16 Eiropas vistuvākajām austrumu un dienvidu kaimiņvalstīm) un visaptverošu partnerību ar Āfriku. Veicināt mieru, stabilitāti, demokrātiju un cilvēktiesību ievērošanu visā pasaulē. Īstenot stabilu tirdzniecības politiku, kas ir saskaņā ar daudzpusējību un tiesību normās balstīto globālo starptautisko kārtību. Uzņemties lielāku atbildību par drošību un aizsardzību, vienlaikus cieši sadarbojoties ar NATO.

Jauna ES stratēģiskā programma (2019–2024)

Komisijas 2019.–2024. gada prioritātes

Komisijas priekšsēdētāja uz pašreizējo 5 gadu pilnvaru termiņu ir noteikusi sešas politiskās prioritātes. To pamatā ir Padomes stratēģiskā programma un diskusijas ar Eiropas Parlamenta politiskajām grupām.

6 prioritātes

Eiropas zaļais kurss

Pārveidot ES par modernu, resursefektīvu un konkurētspējīgu ekonomikas telpu, vienlaikus saglabājot Eiropas dabasvidi, risinot klimata pārmaiņu problēmu un līdz 2050. gadam padarot Eiropu oglekļneitrālu un resursefektīvu.

Digitālajam laikmetam gatava Eiropa

īstenot digitālo pārveidi ar ieguldījumiem uzņēmumos, pētniecībā un inovācijā, reformēt datu aizsardzību, palīdzēt cilvēkiem apgūt jaunas paaudzes tehnoloģijām nepieciešamās prasmes un izstrādāt atbilstošus noteikumus.

Ekonomika, kas darbojas cilvēku labā

Stiprināt ES tautsaimniecību, reizē nodrošinot darbu un mazinot nevienlīdzību, atbalstot uzņēmumus, padziļinot ekonomisko un monetāro savienību un pabeidzot banku savienības un kapitāla tirgu savienības izveidi.

Spēcīgāka Eiropa pasaulē

Stiprināt ES lomu pasaules arēnā, pozicionējot ES kā organizāciju, kas iestājas par spēcīgu, atvērtu un taisnīgu tirdzniecību, daudzpusējību un tiesību normās balstītu pasaules kārtību. Padziļināt attiecības ar kaimiņvalstīm un partneriem, kā arī vairot ES spēju pārvarēt krīzes, izmantojot civilās un militārās jaudas.

Mūsu eiropeiskā dzīvesziņa

Iestāties par pamattiesību un tiesiskuma ievērošanu kā līdztiesības, iecietības un sociālā taisnīguma balstu. Novērst drošības apdraudējumus, aizsargāt patērētājus un vairot viņiem pieejamās iespējas, kā arī izveidot likumīgas un drošas migrācijas sistēmu, vienlaikus efektīvi pārvaldot ES ārējās robežas, modernizēt ES patvēruma sistēmu un cieši sadarboties ar partnervalstīm.

Jauns impulss Eiropas demokrātijai

Stiprināt Eiropas demokrātiskos procesus, padziļinot attiecības ar Eiropas Parlamentu un valstu parlamentiem, aizsargājot ES demokrātiju no ārējas iejaukšanās, nodrošinot pārredzamību un integritāti visā likumdošanas procesā, kā arī plašāk iesaistot eiropiešus ES nākotnes veidošanā.

Komisijas sasniegumi kopš 2019. gada

Komisijas prioritātes

Komisijas darbības (pa tematiem)

Jauna ES stratēģiskā programma (2024–2029)

ES līderi kopīgi diskutē par ES vispārīgo virzību un nākamajiem pieciem gadiem – uz laikposmu līdz 2029. gadam – izvirzāmajiem mērķiem. Jauno stratēģisko programmu paredzēts pieņemt 2024. gada jūnijā.

ES stratēģiskā programma (2024–2029)