Цел
След европейските избори през май 2019 г. ЕС определи редица приоритети, оформящи неговия политически дневен ред до 2024 г. Тяхната цел е справяне с основните предизвикателства, пред които са изправени ЕС и неговите граждани.
Приоритетите са резултат от диалог между лидерите на ЕС, министри от страните членки, институциите на Съюза и политическите групи в Европейския парламент. През юни 2019 г. лидерите на ЕС определиха своите приоритети в Стратегическата програма на ЕС за периода 2019—2024 г. Тези приоритети служат за основа на политическите приоритети на Европейската комисия, които тя изготвя преди встъпването си в длъжност за период от 5 години.
Нова стратегическа програма за ЕС за периода 2019—2024 г.
В стратегическата си програма за периода 2019—2024 г. Европейският съвет определи 4 приоритетни области, които ще направляват работата на институциите на ЕС през следващите 5 години. Стремежът е чрез тях да се отговори на предизвикателствата и възможностите, разкрити от настоящата ситуация в света. Като се съсредоточи върху приоритетните области, ЕС може да засили ролята си в днешната трудна ситуация.
В стратегическата програма също така се определят начините за постигане на резултати по приоритетите.
Четирите приоритета
Защита на гражданите и свободите
Осигуряване на ефективен контрол на външните граници на ЕС и доразвиване на всеобхватна миграционна политика. Борба с тероризма и с трансграничната и онлайн престъпност, повишаване на устойчивостта на ЕС срещу природни и причинени от човека бедствия.
Развитие на силна и жизнеспособна икономическа база
Изграждане на устойчива икономика чрез задълбочаване на Икономическия и паричен съюз, за да се гарантира, че Европа е по-добре подготвена за бъдещи сътресения, завършване на изграждането на банковия съюз и съюза на капиталовите пазари, укрепване на международната роля на еврото, инвестиции в умения и образование, подкрепа за европейските предприятия, извличане на ползи от цифровата трансформация и разработване на стабилна индустриална политика.
Изграждане на неутрална по отношение на климата, зелена, справедлива и социална Европа
Инвестиции в екологосъобразни инициативи, водещи до подобряване на качеството на въздуха и водата, насърчаване на устойчивото селско стопанство и опазване на екологичните системи и биологичното разнообразие. Създаване на ефективна кръгова икономика (в която продуктите са проектирани така, че да бъдат по-трайни, повторно използваеми, подлежащи на поправка и рециклиране и енергийно ефективни) и добре функциониращ енергиен пазар на ЕС, който осигурява устойчива, сигурна и достъпна енергия. По-бърз преход към възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност, като същевременно се намалява зависимостта на ЕС от външни енергийни източници. Изпълнение на Европейския стълб на социалните права.
Защита на европейските интереси и ценности на световната сцена
Изграждане на стабилна външна политика, основана на амбициозна политика за съседство с 16 от най-близките източни и южни съседи и на всеобхватно партньорство с Африка. Насърчаване на мира, стабилността, демокрацията и правата на човека по света. Осигуряване на стабилна търговска политика в съответствие с многостранното сътрудничество и основания на правила международен ред. Поемане на по-голяма отговорност за сигурността и отбраната при тясно сътрудничество с НАТО.
Приоритети на Европейската комисия за периода 2019—2024 г. (политически насоки)
Председателят на Комисията определи 6 политически приоритета за настоящия петгодишен мандат. Те произтичат от стратегическата програма на Съвета и от дискусии с политическите групи в Европейския парламент.
Шестте приоритета
Европейски зелен пакт
Превръщане на ЕС в модерна, ефективно използваща ресурсите и конкурентоспособна икономика, като същевременно се вземат мерки за опазване на природната среда в Европа, борба с изменението на климата, постигане на неутралност по отношение на въглеродните емисии и ефективно използване на ресурсите в Европа до 2050 г.
Европа, подготвена за цифровата ера
Извършване на цифрова трансформация чрез инвестиции в предприятия, научни изследвания и иновации, реформиране на защитата на данните, предоставяне на възможност на хората да придобият уменията, необходими за ново поколение технологии, и изготвяне на съответните правила.
Икономика в интерес на хората
Укрепване на икономиката на ЕС, като същевременно се осигурят работни места и се намалят неравенствата, подкрепа за предприятията, задълбочаване на Икономическия и паричен съюз и завършване на изграждането на банковия съюз и съюза на капиталовите пазари.
По-силна Европа на световната сцена
Засилване на позицията на ЕС на световната сцена чрез повишаване на неговия авторитет като застъпник за силна, отворена и справедлива търговия, многостранно сътрудничество и основан на правила световен ред. Укрепване на отношенията със съседните държави и партньорите и повишаване на капацитета на ЕС за управление на кризи чрез граждански и военни способности.
Утвърждаване на европейския ни начин на живот
Отстояване на основните права и принципите на правовата държава като бастион на равенство, толерантност и социална справедливост. Предприемане на мерки по отношение на рисковете за сигурността, защита и предоставяне на права на потребителите и разработване на система за законна и безопасна миграция, като същевременно външните граници на ЕС се управляват ефективно, модернизира се системата на Съюза за предоставяне на убежище и се поддържа тясно сътрудничество със страните партньори.
Нов тласък за европейската демокрация
Засилване на демократичните процеси в Европа чрез задълбочаване на отношенията с Европейския парламент и националните парламенти, защита на демокрацията в ЕС от външна намеса, гарантиране на прозрачност и честност в рамките на законодателния процес, както и привличане на европейските граждани за по-активно участие в определянето на бъдещето на Съюза.