Przejdź do treści głównej

Historia Unii Europejskiej od 2020 r. do dziś

Styczeń 2020 r. – wspólna reakcja UE na COVID-19

Pandemia COVID-19 wywołuje poważne zagrożenie zdrowia publicznego i spowolnienie gospodarcze. UE i jej państwa członkowskie współpracują ze sobą na rzecz wspierania systemów opieki zdrowotnej, ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa oraz zapewnienia szczepionek mieszkańcom UE i krajów spoza UE. Przywódcy krajów UE uzgadniają największy w historii pakiet stymulacyjny finansowany z budżetu UE, w którym nacisk położony jest na ekologiczną i cyfrową odbudowę, ponieważ UE chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.

31 stycznia 2020 r. – Wielka Brytania wychodzi z UE

Wielka Brytania wychodzi z UE po 47 latach członkostwa, czym otwiera nowy rozdział w swoich relacjach z UE.

Stosunki z Wielką Brytanią

Kwiecień 2021 r. – inauguracja Konferencji w sprawie przyszłości Europy

UE inauguruje roczną Konferencję w sprawie przyszłości Europy na rok 2021 r. Konferencja stanowi bezprecedensowe wcielenie w życie demokracji uczestniczącej i zapewnia obywatelom UE wyjątkową szansę na zabranie głosu w ważnych kwestiach i wzięcie udziału w kształtowaniu przyszłości UE. 

Luty 2022 r. – Rosja napada na Ukrainę

UE i jej partnerzy międzynarodowi zdecydowanie potępiają nieuzasadnioną i niczym niesprowokowaną wojnę napastniczą prowadzoną przez Rosję. UE przyjmuje szereg dotkliwych sankcji wobec Rosji i zapewnia Ukrainie pomoc finansową, humanitarną, wojskową i inną.