Dynamické venkovské oblasti a kvalitní zemědělské produkty
Celosvětová produkce potravin se musí do roku 2050 zdvojnásobit, aby odrážela nárůst obyvatelstva a měnící se stravovací návyky. Čelí změnám klimatu, které mají dopad na biologickou rozmanitost, kvalitu půdy a vody, a musí reagovat na poptávku na globálním trhu.
Zemědělská politika EU se v posledních desetiletích značně proměnila. Musí být schopna pomáhat zemědělcům se s těmito výzvami vyrovnat a reagovat na měnící se postoje a očekávání občanů. Týká se celé řady oblastí, například kvality potravin, sledovatelnosti produktů nebo obchodu a propagace zemědělských produktů EU. EU finančně podporuje své zemědělce, vybízí k využívání udržitelných a ekologických postupů a zároveň investuje do rozvoje venkovských oblastí.
Orgány EU spolupracují při tvorbě, provádění, monitorování a hodnocení potravinové a zemědělské politiky. Vnitrostátní a místní orgány pak implementují zákony dohodnuté na úrovni EU. V souladu s pravidly stanovenými na úrovni EU se členským státům poskytují finanční prostředky z rozpočtu EU. EU rovněž sleduje, jak jsou zákony v praxi uplatňovány, jak jsou účinné, a koordinuje případné změny.
Jednotlivá zemědělská a potravinářská odvětví a související služby zajišťují v EU více než 44 milionů pracovních míst. To obnáší pravidelnou práci 20 milionů lidí jen v rámci samotného zemědělství. Díky rozmanitosti podnebí, úrodné půdě, technickým dovednostem zemědělců a kvalitě produktů je EU jedním z předních světových producentů a vývozců zemědělských produktů.
Související akce a informasse
- Plánované akce týkající se zemědělství a potravinářství v orgánech EU a jejich sídlech
- Knihovna publikací o zemědělství a potravinářství
- Výukové materiály týkající se potravin a zemědělství – studenti všech věkových kategorií
- Infografika - Společná zemědělská politika (SZP)
- Aktuálně na sociálních médiích