Skip to main content

Serwis Europe Direct odpowiada na pytania dotyczące UE

Jak znaleźć pracę w innym kraju europejskim? Odwołano mój lot – jakie prawa mi przysługują? O jakie unijne dotacje może się ubiegać moja organizacja? Czy bezpiecznie jest robić zakupy przez internet w innym kraju UE? Czy istnieją przepisy UE, które gwarantują jakość żywności?

Oto przykłady typowych pytań na temat UE. Chętnie na nie odpowiemy.

Czym się zajmujemy?

Centrum informacyjne Europe Direct prowadzi Komisja Europejska. Odpowiada ono na wszelkie pytania obywateli dotyczące Unii Europejskiej – zarówno telefonicznie jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Centrum zatrudnia pracowników mówiących wszystkimi 24 językami urzędowymi UE oraz językiem ukraińskim i rosyjskim.

Możemy:

  • udzielić natychmiastowej odpowiedzi na pytania ogólne dotyczące UE
  • pomóc w nawigacji na stronach internetowych instytucji UE
  • pomóc w znalezieniu szczegółowych informacji: w razie potrzeby przekażemy Twoje pytanie ekspertowi z Komisji Europejskiej
  • wskazać dane kontaktowe najlepszych źródeł dalszych informacji i porad
  • udzielić informacji, które są prawidłowe i aktualne, przy poszanowaniu standardów publicznej służby cywilnej, nasze odpowiedzi nie są jednak prawnie wiążące.

W czym nie możemy pomóc

Serwis Europe Direct nie zajmuje się:

  • rejestracją ani przesyłaniem dalej skarg/problemów (możemy natomiast poinformować Cię, do kogo się zwrócić)
  • komentowaniem polityki UE
  • udzielaniem porad prawnych lub interpretowaniem przepisów UE
  • kwestiami, które nie należą do kompetencji UE
  • upublicznianiem Twoich opinii na temat polityki UE. Możesz jednak zgłaszać swoje uwagi na temat konkretnych propozycji UE na tej stronie internetowej, a politykę UE możesz śledzić i komentować w mediach społecznościowych. Na politykę UE możesz również wpływać, biorąc udział w publicznej debacie politycznej z wybranymi przez Ciebie przedstawicielami na szczeblu krajowym i europejskim.

Jak korzystać z serwisu Europe Direct

Usługi serwisu są bezpłatne. Możesz zadzwonić do nas z dowolnego miejsca w UE, bezpłatnie, pod numer: 00 800 6 7 8 9 10 11. W nielicznych przypadkach niektórzy operatorzy telekomunikacji nie umożliwiają połączenia z tym numerem lub pobierają za nie opłaty. Dlatego też możesz zadzwonić do nas, korzystając z alternatywnych numerów w każdym kraju.

Możesz napisać lub zadzwonić do nas z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli dzwonisz spoza UE, obowiązuje standardowa stawka podstawowa za połączenie. Możliwe jest również wykonanie połączenia przez internet.

Poza godzinami pracy – w dni robocze od 9.00 do 18.00 (czasu środkowoeuropejskiego) – możesz zostawić wiadomość lub poprosić, abyśmy do Ciebie oddzwonili – w tym celu należy skorzystać z tego formularza.

Na pytania pisemne zazwyczaj udzielamy odpowiedzi w terminie trzech dni. Jeśli pytanie jest bardziej skomplikowane, może to potrwać dłużej. Średni czas oczekiwania na połączenie wynosi 15 sekund.

Twoja Europa

Więcej informacji na temat konkretnych praw wynikających z przepisów prawa UE, a także porady prawne, znajdziesz na stronie Twoja Europa.